Bitcoin Fiyatları Adeta Uçuyor!

2017 yılına damga vuran Bitcoin, yükselişini ivmeli bir şekilde devam ettiriyor. 12 bin Dolar’ı geçebilecek mi sorularına Bitcoin’in cevabı 15 bin Dolar’ı geçmek oldu!

Bitcoin, 2017 yılında yatırımcısını adeta paraya boğmuş durumda! Bitcoin satın alan vatandaşlar, yaşanan yükselme eğilimi ile birlikte sürekli olarak kâr durumuna geçiyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan satıcı sistemlerinin çöküşü sebebi ile kısa süreli bir denge kaybı sonrasında kendini hızlı toparlayan Bitcoin, haftaya oldukça hareketli bir şekilde başladı.

Dünden bu yana yüzde 23 oranında değer kazancı yaşayan Bitcoin, ay başından bu yana geçen süreçte ise tam yüzde 45 oranıda değer kazancı yaşarak, piyasa değerini 240 milyar Dolar düzeyine çıkartmış vaziyette. Birçok ilaç firmasını, teknoloji devini, otomotiv firmasını arkada bırakmayı başaran Bitcoin, toplam sanal para piyasasının da üçte ikilik bölümüne sahip olmuş durumda.

Dün, sırası ile 12 bin ve 13 bin bantlarını aşmayı başaran Bitcoin, bugün içerisinde de 14 bin bandını aşıp, 15 bin bandına doğru yaklaşıyor. Güncel kur değerine göre Türk Lirası karşılığının 56 bin 852,86 Türk Lirası’na denk geldiği bilinir iken, yıl başından bu yana yaşanan değer artışı da yüzde 1600 düzeyine yaklaştı.

2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin, kim tarafından ortaya çıkartıldığı henüz bilinmiyor. Sanal-dijital para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, deneysel bir çalışma olarak hayatına başladığı, devam eden süreçte de kullanıldıkça değerinin arttığı bilinmekte. Herhangi bir merkez bankasına ya da finans kuruluşuna bağlı olmaması sebebiyle üzerinde yapılacak spekülasyonlara mahal vermeyen Bitcoin, ilk etapta sadece internet kullanıcılarının ilgisini çekerken, şu anda neredeyse her ülkede merkez bankaları tarafından inceleniyor.