Bitcoin Haftaya Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yüksek bir kapanış verdikten sonra Pazar günü 9 bin Dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başaran Bitcoin, bankalararası piyasaların açılışı öncesinde yeni bir rekor kırarak 9 bin 600 dolar seviyesini aştı!

Tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 9 bin 682,10 Dolar seviyesine kadar ulaşan Bitcoin, yatırımcısını önemli ölçüde mutlu etmeye devam ediyor. Yıl başından bu yana kadar geçen süreçte tam yüzde 960’lık bir artış yaşamayı başaran Bitcoin, geçtiğimiz aylarda Amerika’nın en kapsamlı vadeli hesap işlemi yöneticisi olan CME tarafından yapılan “Bitcoin için vadeli işlemlere dördüncü çeyrekte başlamayı planlıyoruz” açıklaması, kripto para birimi Bitcoin’in yükselme ivmesini artırmıştı.

Bitcoin’in Geçmişi Nasıl?

İlk olarak 2008 yıllarında piyasaya çıkan Bitcoin, uzun bir süre düşük değerler üzerinden işlem gördü. Bir forum sitesindeki kullanıcılardan bir tanesinin 5.000 bitcoin karşılığında pizza siparişi vermesi ile ticari hayatta faal olarak kullanılmaya başlayan Bitcoin, uzun bir süre boyunca deepweb denilen yasadışı işlemlerin gerçekleştiği platformlarda yasa dışı aktivitelerin ödemelerinde kullanıldığı dile getirildi. Sonra yatırımcıların ilgisini çeken ve teknoloji girişimcilerinin yatırım yapmaya başladığı Bitcoin, yavaş yavaş değer kazanmaya başladı ve 2017 yılını 1.000 dolar seviyesinden bir başlangıç yaptı.

Yıl başından bu yana yüzde 900 düzeyinde değer kazanan Bitcoin, CME tarafından vadeli kontratlı işlem açmaya planlanması sonrasında ise yüzde 158 oranında değer kazancı yaşamayı başardı. Coinbase tarafından yapılan değerlendirmeye göre ise CME hareketi sonrasında perakende olan talepte önemli bir artış yaşanarak; 20-26 Kasım 2017 haftasının son 3 gününde tam 100 bin yeni Bitcoin hesabı açılarak, hesap sayısının 13,1 milyona ulaştığı belirtildi.