Herkes Çökecek Diyor Ama Bitcoinle Ev Satışları Türkiye’de Başladı!

Bitcoin çılgınlığının boyutu her geçen gün büyüyor. Global düzeyde adeta kasırga gibi esen Bitcoin, yapılacak alışverişlerde de kullanı alanı genişliyor. Türkiye’de bazı emlak firmaları, Bitcoin ile konut satışı gerçekleştirmeye başladı. 

Bitcoin her geçen gün değerini yükseltmeye devam ediyor. Birçok tartışmayı da yükseltme etkisi ile birlikte getiren Bitcoin, değerini yükseltmeye, rekorlar kırmaya devam ediyor. Türkiye’de de Bitcoin’in kullanım alanları genişliyor. Eticaret platformları gibi birçok platform bitcoin üzerinden ödeme kabul etmeye başlarken, bazı gayrimenkul firmaları da konut satışlarında bitcoin kabul etmeye başladı.

Türkiye’de yaklaşık 45 adet firma Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Bu firmalar arasında perde satışı, kitap satışı, e-ticaret gibi hizmetler sunan firmalar yer alırken aynı zamanda gayrimenkul firmaları da bu kervana katılmış durumda. 2017’ye bin dolar seviyesinden başlayan ve son 1 haftadır 17 bin doların üzerinde seyir izleyen Bitcoin’in kullanım alanı genişledikçe yatırımcısının satın alma gücü ve satın alma araçları da çeşitlilik kazanıyor.

Bitcoin ile gayrimenkul satışı yapan bir firmanın yetkilisi, henüz bir gayrimenkul satışı yapılmadığını lakin çok fazla ilgi gösterildiğini ifade etti. Yurtdışından bitcoin ile konut satışı konusunda taleplerin olduğunu dile getiren yetkili, dairenin büyüklüğüne bağlı olarak bir Bitcoin değeri biçildiğini, 360 bin TL’ye tekabül eden bir konut için 5,30 BTC ödeme talep ettiklerini ifade ediyor.

Bitcoin işlemleri sayesinde özellikle yurtdışı konut alıcılarının işlemlerini 5-6 dakikaya kadar indirildiğini dile getiren satış yetkilisi, Bitcoin öncesinde bu işlemlerin günler sürdüğünü, bu yüzden sanal para birimleri ile süreci hızlatmanın formülünü aradıklarını, sonuçta işlemleri 5-6 dakika gibi oldukça kısa bir süreye indirgediklerini ifade ediyor.