Gayrimenkul Sektörü Yüzde 7.2 Büyüdü!

KONUTDER‚in yeni başkanı Altan Elmas, imar yönetmeliği, yabancılara konut satışının artırılması, orta gelir grubuna konut üretimini aldıklarına yönelik sözlü açıklamalarda bulundu.

KONUTDER’de 15 gün önce yeni başkan seçiminin yaşandı. Ömer Faruk Çelik yerini Altan Elmas’a bıraktı. KONUTDER’in yeni başkanı Altan Elmas, yaptığı sözlü açıklamalar ile gayrimenkul piyasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gayrimenkul Piyasası Yüzde 7.2 Oranında Büyüdü!

KONUTDER’in yeni başkanı Altan Elmas, gayrimenkul piyasasının ülkemizin ekonomisinin çok daha üzerinde olduğunu, 2016 yılında yüzde 7.2 oranında büyüme yaşandığını söyledi. Gayrimenkul sektörünün düzenli ve istikrarlı olarak hızla büyüdüğünü, 2017 yılı içerisinde de aynı performansı beklediklerini ifade etti. Sektördeki yaşanan bu büyüme ile ülkedeki istihdama en fazla katkısı olan sektör olduklarını söyleyen Altan Elmas, bu yıl içerisinde sağladıkları ek istihdamın 154 bine ulaştığını, gayrimenkul piyasasına en yakın konumda olan perakende piyasasının rakamlarının ise sadece 49 bin olduğunu söyledi.

Konut üretimi kapsamında yeni proje çalışmaları yapacaklarını söyleyen Altan Elmas, arsalardaki maliyetlerin yükselmesinin talebi aşağıya doğru çektiğini söyledi.

Arsa maliyetleri fazla olunca o bölgeye yapılan çalışmaların  daha pahalı olduğunu söyleyen Altan Elmas, proje maliyetinin yüzde 50’lik oranının arsanın oluşturduğunu, durum böyle olunca rekabetin arttığını, daha lüks ve pahalı konut üretimlerinin olduğunu ve ücretlerin ise 7 bin Türk Lirası ile 10 Bin Türk Lirası arasında olduğunu söyledi. Gayrimenkul piyasasında maliyetlerde azalma meydana gelmesi için mimari tarzda düzenlemelerin olması gerektiğini söyleyen Elmas, devasa büyük evlerin yapılmasının gerek olmadığını, onların yerin daha küçük evlerin yapılabileceğini, devlet tarafından gerçekleşen ihaleler ile arsa payı oranlarının yüzde 25 ile sınırlanabileceğini ve yine benzer şekilde ücretlere de bir sınırlama getirilebilineceğini söyledi.