Borsa İstanbul Yükselmeye Başladı

2016 yılı içerisinde yaşanılan olumsuz etkiler sebebiyle, puan kaybeden Borsa İstanbul; cuma akşamı ülke borsalarının kapanması ile birlikte gelişmekte olan ülkeler kategorisinde farkını kapatmaya başladı.

2 hafta önce Fitch Ratings tarafından yapılan Türkiye’nin kredi notunu düşürme işlemi sonrasında bir çok kişi Borsa İstanbul’un daha da değer kaybederek küçüleceğini düşünüyordu. Lakin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyesinden durağana düşürülmesi, Borsa İstanbul’a yatırım yapan vatandaşların güvenini ve isteğini azaltmadı. 

Geride bıraktığımız hafta tam yüzde 5,44 oranında değer kazanan Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, geride bıraktığımız neredeyse 20 ayın en yüksek seviyesine ulaşarak 88.389,50 puanına ulaştı. Bu yükselişle birlikte üst üste dört hafta boyunca yükseliş ile kapatılan BIST 100 endeksi, 2016’nın kapanışına oran ile yatırım yapamlara yüzde 13,12 getiri sağlamayı başardı.

Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybına rağmen BIST 100 endeksinin olumlu bir başarı göstererek yükseldiğine dikkat çeken Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Eren Can Ümüt, yaşanılan bu yükselmenin yurt içerisinde herhangi bir katkı göstermemesine karşın küresel hisse senedi piyasalarında hisse alımlarının güçlendiğini vurguladı. ABD’nin yeni başkanı Trump’ın uyguladığı mali politikaların dünya ekonomik büyümesine katkı sağlayarak, şirketlerin kâr durumlarını artıracağı beklentisi dünya piyasalarında yaşanılan yükseliş için ilham kaynağı olduğu, yine Ümüt’ün yaptığı açıklamalar arasında yer aldı.

Teknik bakımdan incelendiğinde BIST 100’ün 89.800-90.000 bandında seyrettiğine ve bu bant üzerinde test edilebileceğine değinen Ümüt, önümüzdeki dönem için ülke içerisindeki ekonomi belirleyen kriterler arasında referandum olacağını aktarırken, ülke dışı ekonomideki belirleyici kriterin Trump tarafından uygulanacak ekonomik politikalar olacağını dile getirdi.