Fitch Ratings, 2017 Türkiye Ekonomisi Büyüme Tahminlerini Yükseltti!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, eylül dönemine ilişkin küresel ekonomi raporunu yayınladı ve Türkiye Ekonomisi kapsamında yeni değerlendirmelere yaptı.

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi 2017 büyüme tahminini yüzde 4,7 seviyesinden yüzde 5,5 seviyesine çıkardığını açıkladı.

Türkiye’deki ekonomik büyümenin beklentinin üzerinde olduğu belirtilen Fitch Ratings raporunda, bu yılın ikinci çeyrek döneminde  Türkiye Ekonomisi’nin ilk çeyrek dönemindeki yüzde 5,2 oranda yukarı yönlü revize ile karşılaştırıldığı zaman çok az değiştiği, senelik olarak incelendiği zaman ise yüzde 5,1 oranında büyüme görüldüğü belirtildi.

Büyüme performansının geçici mali önlemler ile KOBİ’lere borç vermeyi yükselten Kredi Garanti Fonu (KGF) taahhüdünde bir sıçrama da dahil edilerek çeşitli hükümet teşvikleri ile desteklenmeye devam ettiği belirtilen raporda, Avro Bölgesinin de güçlenmesi ile birlikte büyüme performansının arttığını, bunun bu  noktada önemli bir rol oynadığını söyledi.

Yüksek frekanslı göstergeler ile güçlü büyüme ivmesinin bu yılın 3. çeyrek döneminde de görüleceği yazılan raporda, 2016 ile 2017 kıyaslaması yapıldığı zaman geçen senenin 3. çeyrek döneminde başarısız darbe girişimi ile faaliyetlerin aksaması ve buna bağlı olarak da baz etkileri ile artışa geçtiği değerlendirilmesi yapıldı.

Haziran Dönemi Beklentileri Revize Edildi!

Türkiye ekonomisi kapsamında büyüme beklentilerinin arttığı yazılan raporda 2017’nin 3. çeyrek döneminde ekonominin büyümesinin yüzde 7 seviyesinden fazla olacağı, bu sebeple de haziranda yüzde 4,7 seviyesinde olan büyüme beklentisini yüzde 5,5 seviyesine çıkartarak revize ettikleri söylendi.