Kredi Garanti Fonu Tarafından KOSGEB Kredileri İçin İnceleme Başlatıldı

BDDK Başkanı olarak görev yapan Mehmet Ali Akben bir açıklamada bulunarak, Kredi Garanti Fonu, KOSGEB kredilerinin araç alımı ve döviz yatırımı gibi durumlarda kullanıldığına dair duyumlar aldıklarını ve bu konu üzerine inceleme başlattıklarını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kredi Garanti Fonu (KGF) ve KOSGEB tarafından sağlanan kredilerle döviz ve araç alımı yapıldığına dair yayılan bir takım söylentiler doğrultusunda bu konu üzerine bir inceleme başlattı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Bakanı olan Mehmet Ali Akben bu konu üzerine yaptığı açıklamada KGF ve KOSGEB’in sağladığı krediler ile araç ve döviz alındığı yönündeki söylentiler nedeniyle bir araştırma yapıldığını belirtti. Bu kredilerin, belirlendiği amacının dışında yapılan kullanımlarının takip edileceğini belirtirken, ayrıca KGF ve KOSGEB’in sağladığı bu kredilerin ekonomiye pozitif yönde yansıdığını da dile getirdi.    

Mehmet Ali Akben ayrıca açıklamalarında, Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerinin 2017 yılı büyümesine yüzde 1 ila 1,5 oranında katkı sağlaması beklentisinde olduklarını da belirtti.

Ayrıca yılın ikinci çeyreğinde yönelik makroekonomik verilerde bu pozitif etkiyi ispat ediyor. Nisan ayında hazırlanan Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), son 5,5 yıldaki zirvesini görürken, 13 ayın ardından imalat PMI ilke kez büyüme yönünde ilk meyvesini veriyor. Mevsimsellikten soyutlanmış olan kapasite kullanım oranları ise yine Nisan ayında yüzde 78,8 oranı ile 2008 yılının Ağustos ayından bu zamana kadar olan süreçte görülmüş olan en yüksek seviyelere ulaştı.

Sektör kulislerinde, uzun süredir Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kredilerle, yatırım dışında arsa, araba ve ofis alımları yapıldığı, hatta bazı şirketlerin ise kendi rotatif kredilerini kapatmış oldukları söylentileri dolaşıyor.