Depolardaki Doğalgaz Stok Miktarı Arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bu yılın temmuz dönemine ait doğalgaz sektör raporu yayımlandı. Buna göre söz konusu dönemde ithalatta geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,1 oranında düşüş meydana geldi. Geçen sene temmuzda 4 milyar 136 milyon metreküp doğalgaz ithal edilirken, bu sene 3 milyar 635 milyon metreküp ithalat gerçekleşti.

Doğalgaz En Çok Rusya’dan Alındı

Yapılan ithalatın botu hatlarıyla yapılan kısmı 3 milyar 179 milyon metreküpe, sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri yani LNG ile yapılan kısmı ise 456 milyon metreküpe tekabül etti. Aynı dönemde doğalgazın en çok temin edildiği ülke Rusya oldu. Rusya’da alınan doğalgaz ise 2 milyar 305 milyon metreküpe tekabül etti. Devamında ise 840 milyon metreküp ile İran ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada ise 595 milyon metreküp ile Azerbaycan yer aldı.

Doğalgaz Tüketimi En Çok Dönüşüm ve Çevrim Sektöründe

Doğalgaz tüketimi incelendiğinde ise geçen seneye göre yüzde 0,7 oranında düşüş meydana geldi. Bu düşüşle de 3 milyar 664 milyon metreküpe tekabül etti. Doğalgaz tüketiminin en çok yapıldığı sektör 2 milyar 92 milyon metreküp ile dönüşüm ve çevrim sektörü oldu. Devamında ise 1 milyar 21 milyon metreküp ile sanayi sektörü yer aldı. Tüketimin geriye kalanı ise diğer enerji sektörleri ile birlikte hizmet ve konut sektöründe gerçekleşti.

Depolardaki doğalgaz stok miktarında artış meydana geldi. Bu artış yüzde 25,9 oranında olup, 3 milyar 191 milyon metreküp seviyesine çıktı. Geçen sene söz konusu rakam 2 milyar 534 milyon metreküp olarak açıklanmıştı.