Türkiye’den 60 Ülkeye Kapı Dedektörü İhracatı

Yerli imkânlar ile geliştirilip üretilmiş olan kapı dedektörleri Türkiye’den 60 farklı ülkeye ihracatı yapılıyor.

Bir takım güvenlik tehditlerinin çoğalması sebebi ile metal kapı dedektörleri bir hayli yaygınlaşıyor. Bu konu hakkındaki ihtiyaçları karşılayabilmek adına kurulmuş olan yerli bir firma, ortaya çıkarmış olduğu rekabetçi olan ürünleri 60 farklı ülkeye ihracat ederek başarı elde etti.

Elektral Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Erdem Dinçsoy konu hakkında basın mensuplarına bir açıklamada bulundu. Erdem Dinçsoy yapmış olduğu açıklamasında 20 bin metrekarelik bir alana sahip olan entegre tesisi içerisinde bir yıl da yüksek teknolojiye sahip olan elektronik cihaz üretimini 1 milyonun üzerinde gerçekleştirebilen milli bir kuruluş olduklarını ifade etti.

Erdem Dinsoy, Savunma Sanayisi’nde de metal dedektörlere yoğunlaştıklarını belirterek, bu alanda dışa bağımlı olmayı azaltmak ve yerlileştirmek adına çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi.

Ortaya koymuş oldukları bu çalışmalar sayesinde bu alandaki dünya çapında en başarılı şirketlerinden biri olduklarını de vurgulayan Dinçsoy, üretmiş oldukları bu metal dedektörlerinin Avrupa Sivil Havacılık Kurumu tarafından aranılan tüm teknik gerekliliklere sahip olduğunu ve bu ürünlerin 60 farklı ülkeye ihracat yapıldığını açıkladı. Bu cihazların dünyanın en önemli havaalanı ve hapishanelerinde kullanıldığını da belirterek, İngiltere’de yer alan hapishanelerden Almanya’da yer alan Adalet Bakanlığı girişlerine, Tayvan’da yer alan havaalanından Viyana’da yer alan havaalanlarına varana kadar birçok önemli noktada Türkiye’nin üretmiş olduğu bu metal dedektörlerin kullanıldığını açıkladı. Ayrıca bu yerli malı dedektörlerin Ankara Anıtkabir’de, vergi dairelerinde, Milli Savunma Bakanlığı’nda ve sınır karakollarında kullanıldığını açıklamalarına ekledi.

Konuşmalarında bu metal kapı dedektörlerinin Türkiye’de üretilmeye başlanmadan önce 12 bin dolara ithal edildiğini belirten Erdem Dinçsoy, çoğalan referanslar ve üretime başlanması ile beraber bu rakamın 2 – 3 bin dolara kadar düşmüş olduğunu anlattı. Dünyada teknik özellikleri rekabetçi ve üstün olan ürünleri sebebiyle de birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edildiklerini ifade etti.

Türkiye’de bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 4 – 5 bin metal kapı dedektörü satışının gerçekleştirildiğine de değinen Dinçsoy, bu rakamın neredeyse yarısının Elektral tarafından sağlandığını, diğer yarısının ise ABD, Uzakdoğu ve İtalya gibi orjinli olan firmalar tarafından sağlandığını da açıklamalarına ekledi.