Devlet 10 Bin Lira Maaşla Hacker Arıyor!

Teknoloji hızına yetişilmesi mümkün olmayan şekilde gelişiyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak bilhassa bürokratik kurallar çerçevesinde yönetilen devletler açısından büyük zorluk oluşturuyor. Teknoloji şirketleri ve uzman kullanıcılar teknolojiye ayak uydurmakta zorlanmazken, kötü niyetli kullanıcılar devletlerin sistemlerini tehdit ediyor. Özellikle 2016 yılında pek çok siber saldırıya uğrayan ülkemiz de bu durumu bertaraf etmek adına harekete geçti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) yapılan açıklamaya göre 10 bin Türk Lirası maaşla çalışacak personel aranıyor. Aranan personel de ne çalışma geçmişi ne de diploma şartı bulunuyor. Kişinin sadece kuruma yeteneklerini ispatlaması bu konuda yeterli olacak.

Siber Saldırılar Tavan Yaptı Devlet Önlemlerini Artırdı!

15 temmuz hain darbe girişiminin akabinde aşırı derecede arttığı kaydedilen siber saldırılar devletin kritik kurumlarının güvenliğini tehdit eder noktaya geldi. Geçtiğimiz haftadan beri İstanbul’un ve Marmara bölgesinin pek çok bölgesine elektrik verilemiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre elektrik santrallerine ve elektrik hatlarına yönelik yoğun saldırı var.

Bu ve benzeri siber saldırıları ortadan kaldırmak, daha meydana gelmeden siber saldırıların önüne geçmek isteyen devlet, bu konuda yetenekli kullanıcıları değerlendirmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığı ile harekete geçti.

Kurum bünyesinde oluşturulan; Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı dahilinde görevlendirilecek personel normal memurların aksine “tam zamanlı” olarak çalışacak. 7 gün 24 saat usulüyle çalışacak ve devletin kritik kurumlarının siber güvenliğini sağlamakla görevli olacak hackerlar, korsan saldırılar için caydırıcı olacak.

Personel alımı için ilan veren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun iş ilanına aşağıdaki bağlantıdan ulaşmak mümkün. Bahse konu bağlantıdaki form doldurularak iş başvurusu yapmak sürecin başlaması için yeterli oluyor.

„https://kariyer.btk.gov.tr/usom“