Adil Kullanım Kotası Kalkıyor Mu?

İnternet kullanıcıları için müjdeli bir haber Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan geldi. Sık indirme işlemi yapan internet kullanıcıları için yürürlükte olan Adil Kullanım Kotası için 3 Mbps’ye düşen indirme hızı uygulamasına son verildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılı içerisinde Adil Kullanım Kotası ile ilgili bazı çalışmaların yürürlüğe koyulacağını belirterek, 2018 yılının Aralık ayında bu kısıtlamanın tamamen kaldırılacağını da sözlerine ekledi. 

İnternette fazla vakit geçirip, bir takım dosya indirme ya da bir şeyler izleme alışkanlığı olan insanlar, Adil Kullanım Kotası sınırına takılarak, bu sınırı aştıklarında internet hızlarında yavaşlamaya maruz kalıyorlardı. Bu çok can sıkıcı bir durum olarak bilinip, bir çok kullanıcı tarafından şikayet mektubu yazılmasına sebep oluyordu. Bu şikayet ve talepleri merkezine alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri, yeni bir düzenleme yaparak bu kotayı tamamen kaldıracaklar.

Eğer sizin için sunulan Adil Kullanım Kotası (AKK)’nı aşarsanız internet hızınız 3 mbps’ye kadar düşüyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu minimum hız sınırı değiştirdi. 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle uygulamaya girilecek olan yeni düzenleme ile birlikte artık gece 02.00 ile 08.00 arasında olan tüm kullanımlar Adil Kullanım Kotası’nın dışında bırakılacak. Bu da büyük bir internet kitlesi için oldukça ferahlatıcı bir etki yapacak. Bu saat aralığında  harcanan veri trafiği, kota sınırlarına etki etmeyerek, bir çok kullanıcının internet hızında değişiklik yaşanmamasına sebep olacağı.

BTK tarafından yapılan bu düzenleme, internet servis sağlayıcılarına da iletilerek 1 Mayıs 2017 tarihinde tamamen yürürlükte olmasına ortam hazırlıyor.

Yapılan bir diğer değişiklik ise kullanılam normal internet hızı için minimum hız sınırı olacak. Yeni düzenleme ile birlikte normalde 8 Mbps olan internet hızı, alt sınır olarak 3 Mbps’ye düşecek. 16 Mbps olan internet hızı, alt sınır olarak 5 Mbps’ye, 50 mbps olan internet hızı ise alt sınır olarak 16 Mbps’ye düşecek.