Dolandırıcı Yazılımı BTK Çökertti!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylarla Müdahele Merkezi tarafından „LokiBotnet“ adı verilen zararlı bir yazılımın düzenlenen siber operasyonla devre dışı bırakıldığını duyurdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Android işletim sistemine sahip olan cihazlara SMS göndererek, SMS’lerde yer alan linklere tıklandığında faaliyete geçerek telefonlara yüklenen zararlı bir uygulama olan LokiBotnet’in komuta kontrol sunucularını tespit ederek operasyon düzenlediğini belirtti. Düzenlenen operasyonla birlikte „LokiBotnet“ adı verilen zararlı yazılımın komuta merkezi tamamıyla devre dışı bırakıldı.

Bir bankacılık uygulaması ve çekilişle kazanılan hediye gibi görünüme sahip olan LokiBotnet isimli zararlı yazılımın, bir banka tarafından yapılan ihbar sonrasında BTK siber güvenlik uzmanlarının gerçekleştirdiği operasyon ile devre dışı bırakıldığı belirtildi.

İlk etapta BTK siber güvenlik uzmanlarının, LokiBotnet isimli zararlı yazılımın komuta kontrol sunucularına sızdığına yer verilen açıklamada, bahsi geçen yazılımın bulaştığı cihazların listesi ele geçirildiği belirtildi. İlk etapta zararlı uygulamanın etkilediği cihazlar ile arasındaki iletişim bağının kesildiğinin ifade edildiği yazılı açıklamada, uygulamaya kurban giden kişilere ait tüm bilgilerin tamamen temizlendiği ve komuta merkezinin de tamamıyla devre dışı bırakıldığı bilgisine yer verildi.

Aynı zamanda BTK, düzenlediği siber operasyon sonrasında, saldırganlara ait bilgileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Emniyet Genel Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar ile paylaştı.