Yarın Büyük Gün! Tüm İnternet Kullanıcıları Rahat Bir Nefes Alacak!

Adil Kullanım Kotası (AKK)’nın kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin ilk düzenleme yarın, yani 1 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızının tüketici açısından şeffaflaşmasının sağlanması amacıyla yapılan bu düzenleme, 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek.

Bilgi teknolojilerinde ve iletişim teknolojilerinde yaşanan güzel gelişmeler, internet hızının ve veri miktarının kullanıcılar tarafından önemli bir gösterge haline gelmesi üzerine Adil Kullanım Kotası (AKK)’nin sonrasında veri indirme hızının iyileştirilmesi konusunda yeni bir önem kazanmış oldu. Bu önemin kapsamında limitsiz olarak tanımlanan tüm paketlerin, Adil Kullanım Kotası’nın veri miktarı ve Adil Kullanım Kotası’nın sonrasında erişim hızının tüketici aşamasında şeffaflığının sağlanması sebebiyle 1 Mayıs itibariyle kademeli olarak kaldırma işlemi başlayacak.

İnternet kullanıcılarının artık şebekelerden yararlanmaları sırasında, yoğun bir veri trafiğinin uygulayarak ortaya çıkartacağı teknik problemleri ve ağdalarda meydana gelen verimliliğin düşmesi konusunda önlem oluşturmak amacıyla planlanan yeni uygulama kapsamına, 02.00 ila 08.00 saatleri arasında kullanılan internetin artık kotaya dahil edilmemesi olarak başlayacak.

Mobil olarak kullanıcılacak internet hizmetlerinde de işletmecilerin farklı seviyelerde Adil Kullanım Kotası sonrasındaki hız değerleri uygulanacak. 

Bu düzenleme kapsamındaki ilk uygulama, mobil internet hızı için belirlenen 128 Kbit/sn olarak 1 Mart 2017 tarihiyle uygulanmaya başladı.