Dizel Araçların Yasaklanması Yetkisi Yerel Yönetimlere!

Dünya genelinde dizel araçların kullanımdan kalkması, oldukça büyük bir ivmeyle yayılıyor. Konu hakkındaki yeni düzenleme İsveç’ten geldi.

İsveç’te, mazot ile çalışan dizel araçların kullanımının yasaklanabilmesi için yerel yönetimlere yetki verildi. Yetkiyi kapsayan yasa, meclis tarafından kabul edilerek yürürlüğe konuldu. Yasa, 1.3 milyon adet dizel araç sahiplerini ilgilendiriyor.

İsveç önemli bir karara imza attı. Yerel yönetimlerin dizel otomobilleri yasaklayabilmesinin önü artık tamamen açılmış oldu. Sol koalisyon hükümeti tarafından oybirliğiyle kabul edilen yasa tasarısı, 1.3 milyon adet dizel aracın sahibini yakından ilgilendirirken, yapılan yetkilendirme işlemi sonrasında yerel yönetimler bölgelerinde sadece elektrikli otomobil kullanımını zorunlu tutma yetkisine de sahip olacaklar.

İsveç, Dünya’nın en sağlam otomobilini ürettiği şeklinde yorumlarda bulunulan Volvo’nun da merkezi olarak tanınıyor. Otomobil devi tarafından konu hakkında bir açıklama yapılmazken, yapılan yetkilendirme işlemlerinin tamamı çevre iyileştirilmesi ve hava kirliliğinin azaltılması konusundaki çalışmaları kapsıyor.

2020 yılı itibariyle hem belediyeler, hem de şehir meclisleri, çevre koruyucu bölgeler oluşturma yetkisine sahip olacak. Euro 5 ve Euro 6 standartları kapsamında yer alan araçlara kullanım izni verilebilecek iken, 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Euro 5 standartlarında olan araçlar da kullanılamaz hale gelecek.

Euro 5 standartları 2009 yılında ortaya çıkmıştı. Yapılan düzenleme kapsamında 2022 yılında kullanımdan kaldırılacak otomobillerin en yaşlısı 13 yaşında olacak. Euro 6 standartları ise 2016 yılında yürürlüğe çıkmıştı. Henüz Euro 6 standartlarındaki otomobillerin kullanımı konusunda ise bir düzenleme yapılmadı.