Dolar Yükselişte!

Dün sabah güne 3,68 Türk Lirası değerinden başlayan dolar, günü sert bir yükselişle kapatmıştı. Yükseliş eğilimini sürdüren dolar, 2 Şubat 2017 tarihinden sonra ilk defa 3,76 Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Dolar kurunda global güçlenme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından dün gerçekleştirilen konuşma sonrasında, piyasada yaşanılan beklentileri tam olarak karşılamayışının etkisini de arkasına alarak sert bir yükseliş yaşadı. 2 Şubat 2017 tarihinden günümüze kadar geçen 1 aylık süre zarfındaki en yüksek değerine ulaşan dolar, 3,76 Türk Lirası üzerinden işlem gördü.

9 Mart Perşembe gününe 3,75 Türk Lirası tutarından başlangıç yapan dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından BIST fonlanmasını yüzde 9,25 ile kısması ardından 3,74 Türk Lirası’nın altına geriledi. Yaşanan gerileme kalıcı olmaz iken, tekrar yükselişe geçen dolar öğlen saatlerinde 3.7635 Türk Lirası üzerinden işlem gördü.

Euro Yükseliyor!

Güne 3,95 Türk Lirası seviyesinden başlayan Euro, şu an da 3,9685 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yaptığı sıkılaştırma ile birlikte fonlanma maliyeti gün içerisinde yüzde 10,70 seviyesine çekileceğini söyleyen analistler, bu durumun da Türk Lirası için ciddi bir değer kazancı yaşatmayacağı kanaatinde. Önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleşecek olan Fed toplantısının öncesinde global anlamda değerlenmesini sürdüren dolar, Merkez Bankası’nın Fed tarafından uygulanacak olan faiz artırımına yeterli cevap veremeyeceği endişesi ile Türk Lirası üzerindeki baskısını koruyor.