Elektrikte Yerli Başarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Bankası tarafından Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi için BOTAŞ’a temin edeceği kredi için imzalanacak anlaşmanın töreni esnasında konuşma yaparak, Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 50’lik bir orana yaklaştığını dile getirdi.

2016 yılı içerisinde yüzde 49,3 oranında yerli elektrik üretimi başarısına imza atıldığını dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, 2017 yılı içerisinde daha yüksek bir orana ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. Albayrak, yaptığı konuşma esnasında önemli açıklamalara değindi.

2016 yılı içerisinde yapılan elektrik üretiminin yüzde 49,3’lük kısmının yerli üretim olduğuna dikkat çen Albayrak, 2017 yılı içerisinde daha yüksek oranla ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Elektrik üretiminde yerli üretim alanında güçlü çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Albayrak, önümüzdeki süreç içerisinde elektrik üretiminde kullanılan yerli kömüre ek olarak güneş enerjisi alanında da önemli adımlar atılacağının müjdesini verdi.

Dünya Bankası tarafından Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)’nin gerçekleştirilmesi için BOTAŞ’a verilecek kredinin imza töreninde konuşan Albayrak, TANAP’ın açılışının önümüzdeki yıl yapılmasını planladıklarını atardı. Dünya Bankası’ndan 400 milyon Amerikan Doları değerinde kredi temin edeceklerini dile getiren Albayrak, 2017 yılı içerisinde uluslararası bankalar ile finanse edilen 3 milyar Amerikan Doları tutarında bir finansman paketi hazırlandığını aktardı.

11 Şubat 2017’de Tuz Gölü Depolama Tesisi’ne ilk gaz basımının yapılacağını aktaran Albayrak, Dünya Bankası’nın TANAP’a finanse edeceği 400 milyon dolar değerindeki finansmanın Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan arasında imzalanmasına öncülük etti.