Emekliye Verilecek Promosyonlara Dair Tüm Detaylar

Ülkemizde maaş alan 12 milyon emekliye ait promosyonlar tekrar gündemde. 3 yıl süre ile aynı bankadan maaş alacaklarına dair taahhüt veren emeklilere promosyon ödenmesi için tüm detayları sizler için araştırdık.

12 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon için gerekli protokol SGK tarafından hazırlandı ve bankalar ile imzalandı. Dün Ziraat Bankası ve SGK arasında imzalanan anlaşma sonrasında SGK, diğer bankalar ile de görüşmeye başladı. Emeklilerin alacağı promosyonlar ise Mart ayında ödenmeye başlayacak.

Şu an sadece Ziraat Bankası tarafından imzalanan sözleşme, önümüzdeki günlerde diğer bankalar tarafından da imzalanacak gibi gözüküyor. Atılacak olan her imza sonrasında Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde emekliler aldıkları maaş miktarına göre promosyon alacaklar.

Peki emekliler ne kadar promosyon alacak?

Bankalara verilecek olan 3 yıllık dönem sözü için;

  • Maaşı 1.000 Türk Lirasının altında olanlar 300 Türk Lirası,
  • Maaşı 1.000 Türk Lirası ile 2.000 Türk Lirası arasında olanlar 375 Türk Lirası,
  • Maaşı 2.000 Türk Lirası’nın üzerinde olanlar ise 450 Türk Lirası promosyon alabilecekler.

Belirlenen bu tutarın altında ödeme yapılmamasını garanti altına alan SGK, tutarın üzerinde yapılabilecek ödemeleri de bankaların kendi inisiyatifine bıraktı. Ülkemizde yaşayan 12 Milyon emeklinin 7.5 milyonu maaşlarını kamu bankalarından alırken, geriye kalan 4.2 milyon emekli ise maaşlarını özel bankalar üzerinden temin ediyor.

Yapılacak olan bu düzenleme sonrasında emekliler, en fazla promosyon ödemesi yapan banka üzerinden maaşlarını temin etme hakkına da sahip olabilecekler. Maaşlarını taşıdıkları bankada 3 yıl süre ile oradan maaş temin etme sözü veren emekliler, maaş tutarlarına göre promosyonlardan faydalanabilecekler.