Enerji Depolama Şirketi Tesla’dan Güneşi Paneli Satışları

Elektrikli otomobil üreticisi olan ve aynı zamanda enerji depolama şirketi olan Tesla, geçtiğimiz günlerde konut çatılarında yer alacak güneş enerjisi paneli satışları da yapacağını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Tesla tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada tüketicilerin Tesla’dan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) genelinde bulunan ve hatta yurt dışında da yer alan tüketicilerin kendi konutları için güneş enerjisi paneli sipariş etmeye başlayabileceklerini duyurdu.

Tesla tarafından yapılan bu açıklamada ayrıca, elektrik üretimi yapabilmek için evlerin çatısında tüm alana yerleştirilen bu güneş enerjisi panellerinin fiyatı da açıklanarak, 10 metrekaresinin 2 bin 350 dolardan yani Türk para birimine göre yaklaşık olarak 8 bin 400 Türk Lirası civarında bir fiyattan satıldığı belirtildi.  

Bu güneş enerjisi panellerinin, tüketicilerin evlerine gelen elektrik faturalarına yansıyarak faturalardaki fiyatların yüksek oranda azalacağı bilgine yer verilen açıklamada, tün bunların yanı sıra bu yöntemle elektrikli otomobillerin şarj edilmesinin de mümkün olduğu hatırlatıldı.

Ayrıca enerji depolama şirketi olarak da faaliyet gösteren Tesla’nın yapmış olduğu bu açıklamada güneş enerjisi panelleri sayesinde üretilecek olan elektriğin depolanması gerektiği belirtilerek, şehir de meydana gelebilecek herhangi bir elektrik kesintisi halinde, depolanmış olan bu elektriğin kullanılabileceği bilgisine de yer verildi.

Ömür boyu garantiye sahip olan bu güneş enerjisi panellerinin konut çatılarına döşenmesi işlemlerine Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bu yaz, yurt dışında yer alan ülke ve şehirlerde ise önümüzde ki sene içerisinde başlanılacağı, Tesla tarafından yapılan açıklamalar arasında yer aldı.