Kara, Su, Hava ve Demiryolu Ulaşımından Sonra 5. Ulaşım Şekli: Hyperloop!

Geleceği yönlendirme konusunda önemli adımlar atan Tesla’nın kurucusu, ünlü bilim insanı ve iş adamı Elon Musk, dünyanın beşinci ulaşım şekli olarak tanımlanan, teknolojinin geldiği son noktadaki neredeyse tüm imkânları bünyesinde barındıran Hyperloop için yatırım alarak, hedefine doğru önemli bir adım daha attı.

Alışa gelmiş taşımacılık sektöründe önemli bir yenilik ortaya çıkartacak olan Hperloop One projesi için Elon Musk bir yatırım aldı. Projenin hayata geçirilmesi aşamasında adeta hayati bir öneme sahip olan yatırım, Sir Richard Branson ve firması olan Virgin tarafından gerçekleştirildi.  

Yapılan bu yatırım sonrasında projede Virgin de yer alacak. Hem yatırım, hem de projede rol alma aşamaları sonrasında projenin sahip olduğu Hyperloop One adı da Virgin Hyperloop One olarak değiştirildi.

Seyahat süresini kısaltmak adına üretilen güvenli yolculuk konusundaki en önemli ürünlerden olan Hyperloop One projesinde geçtiğimiz ay içerisinde yapılan test sürüşünde 305 km/saatlik hıza ulaşılarak önemli bir başarı elde edildi. Projenin hız hedefinin saatte 1.120 km/saat olduğunu belirten Elon Musk, projenin hayata geçirilmesi ile birlikte teorik olarak Los Angeles ile San Francisco arasındaki yolculuğun 30 dakika gibi kısa bir zaman zarfında sonuçlandırılması hedefleniyor.

2013 yılında Elon Musk tarafından ortaya atılan Hyperloop sisteminin aynı zamanda Hyperloop Transportation Technologies (HTT) adında da bir rakibi bulunuyor. 2024 yılına kadar sistemin çalıştırılmasını hedefleyen bu rakip, Mart ayı itibariyle döngüler içinde yolcu bölmelerinin inşa edilmeye başlanıldığını açıklamıştı. Lakin bu firma tarafından kamuya açık herhangi bir test gerçekleştirilmedi.