Facebook İçerik Kontrolü İçin 3 Bin Kişiyi İşe Alacak

Facebook, paylaşım platformunda ki içerikleri ve canlı yayın akışlarını kontrol edecek, cinayet, intihar gibi şiddet içerikli görüntüleri kaldıracak 3 bin kişiyi işe alacağını duyurdu.

Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook, son zamanlarda yaptığı yeni güncelleme olan Facebook Live üzerinden şiddet içerikli yapılan paylaşımları ve yine platformda kullanıcılar tarafından yayımlanan intihar, cinayet benzeri paylaşımları kontrol ederek, bu gibi durumları engellemek adına 3 bin kişiyi işe alacağını duyurdu.

Facebook’un CEO’su (Üst Yöneticisi) ve aynı zamanda kurucu ortaklarından biri olan Mark Zuckerberg, bu konu için bir açıklamada bulun. Mark Zuckerber yaptığı açıklamada, son zamanlarda Facebook üzerinden yapılan paylaşımlarda ve canlı yayınlarda daha çok insanların kendilerine ya da bir başkasına zarar vermesini endişe edici bir durum olarak gördüklerini belitti. Zuckerberg, gelecek bir yıl içerisinde yapılacak olan bu 3 bin kişilik alımların, söz konusu olan bu şiddet içerikli görüntü ve paylaşımları Facebook bünyesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde rapor edilmesini sağlayacağını açıkladı.  Bununla birlikte var olan kullanım kurallarının ihlallerini kontrol etmek adına hali hazırda görev yapan 4 bin 500 kişiye ek olarak yapılacağını da belirtti.

Paylaşımlarla alakalı yapılan otomatik filtrelemenin yanı sıra insan kontrollerinin de gerekli olduğunu gösteren bu karar, geçtiğimiz haftalarda Tayland’da bir kullanıcının önce kızını ve sonrasında da kendini öldürdüğü dakikaları canlı yayında görüntülemesinin ardından alındı. Bundan başka yine 2 hafta öncesinde ABD’de Steven Stephens isimli bir kişi yol kenarında durdurduğu adamı silahla vurarak işlediği cinayet görüntülerini canlı yayınla Facebook üzerinden paylaşmıştı. 

Zuckerberg, ayrıca bu yapılacak olan yeni alımlar sayesinde Facebook’ta nefret ve çocuk istismarı gibi paylaşımlarında rapor edilmesinin daha da kolaylaşacağını ve böylelikle yerel halk ve kanunla iş birliği içerisinde olmasını sağlayacağını açıkladı.