Ford Pazarın Lideri Oldu Ama Onunda Satışları Düştü

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2018 ocak ilce temmuz dönemleri arasında satışı yapılan hafif ticari araç sayısı 88 bin 188 olarak açıklandı. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman ise yüzde 23,4 oranında pazarda gerileme gözlemlendi.

Pazarda Her Ay Daralma Yaşandı

Bu yılın ocak ayından temmuza kadar her ay hafif ticari araç pazarında sürekli olarak daralma yaşandı. Ocak ayına yüzde 12 oranında daralan Pazar, şubat ayında yüzde 10 oranında, martta yüzde 9 oranında, nisan ayında yüzde 11 oranında, mayısta yüzde 21 oranında, haziranda ise yüzde 44 oranında daralma yaşadı.

Sadece 3 Markanın Satışları Yükseldi

Ocak ile temmuz dönemleri arasında hafif ticari araç pazarında yer alan 17 adet markanın 14 tanesinin satışlarında düşüş meydana geldi. Söz konusu pazarda satışlarını yükselten üç marka ise Isuzu, Mitsubishi ve Mercedes-Benz olarak açıklandı.

Ford Pazarın Lideri Oldu ve Onunda Satışları Düştü

Aynı dönemde hafif ticari araç pazarında satış lideri konumunda bulunan marka Ford oldu. Ford’un satışları 27 bin 859 olarak açıklandı. Fakat Ford’un otomobil satışları geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman ise yüzde 19,5 oranında düşüş yaşandı.

Hafif ticari araç pazarında lider konumunda bulunan ikinci marka ise Fiat oldu. Fiat’ın satışları 19 bin 142’ye tekabül etti. Ancak geçen seneye göre yüzde 29,5 oranında geriledi. Fiat’tan sonra ise 11 bin 431 satışla Volkswagen bulundu. Renault da benzer şekilde yüzde 23,7 oranında düşüş yaşayarak 5 bin 853 satış gerçekleştirdi.