Her Eve Bir Otopark Uygulaması Başlıyor!

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi olan otopark sorunu, Japonya modeli ile birlikte bir çözüm uygulaması eşliğinde çözüme kavuşturularacak. 

Türkiye genelinde trafikte yer alan otomobil sayısı 21 milyon’dan fazla. Devlet, artan araç sayısına rağmen ihtiyacı karşılayamayan otoparklar için çözüm arayışında. Bu çözüm için de ilgili yönetmeliklerde bir düzenleme yapılarak, otopark sorununa kalıcı çözümler getirilecek.

Şu ana kadar uygulanan sistemde, konutlar için 3 daireye 1 otopark şeklinde bir yönetmelik söz konusuydu. Yapılacak olan güncelleme ile birlikte şimdi her daire başına bir otopark şeklinde bir düzenlemenin olacağı gündeme geldi.

Mekanik Otopark Sistemleri

Yeni yönetmlik ile birlikte artık binalarda iki katlı mekanik sistemler de kullanılarak daha fazla otomobilin park etmesinin yolu aranıyor. İlk olarak Bursa’da üretilmeye başlanılan bu mekanik sistemler, 2 bin 500 ila 15 bin Euro arasında bir maliyete sahip olacaklar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Yasin Kalem’in başlanlığı ile bir araya gelen heyet Japonya’ya bir teknik ziyaret gerçekleşirerek Tokyo’da uygulanan otopark sistemleri hakkında saha incelemesinde bulundu. Yapılan bu ziyaretin hemen sonrasında da „Otopark Yönetmeliği Revizyonu“ gündeme gelerek, Türkiye’de uygulanacak yeni sistemler gündeme getirildi.

Yeni yönetmelik ile birlikte artık ticaret bölgeleri içerisinde yer alan alanların otoparka dönüştürülmesi için gereken plan değişikliği şartı da kaldırılarak, daha çok otoparkın hizmete açılmasına olanak sağlanacak.