Gaziantep’te Elektrik Üretimi Başladı!

Gaziantep’e bağlı İslahiye ilçesinde Türk – Alman konsorsiyumu tarafından kurulmuş olan 25 Megavat gücündeki güneş enerji santrali, elektrik üretimi için düğmeye bastı!

Santrali kuran şirketin yönetim kurulu başkanı olan İsmet Ersoy, basın muhabirleri ile bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yenilenebilir enerjinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, santralin hem bölge halkı için, hem de Türkiye için hayırlı olması yönünde temennilerini iletti.

Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Ogeday Baltacıoğlu ise santralin 600 dönüm arazi üzerine kurulduğunu, 25 megavatlık güce sahip olduğunu, şu anda bu santralin Türkiye’de enerji üretimi yapan en büyük güneş santrali olduğunu, izinleri alınmış daha büyük tesisler olmasına rağmen bitmiş ve üretim yapan en büyük tesisin bu tesis olduğunu, şirketin tesis için hem kurulum, hem de işletme aşamalarını üstlendiğini, güneşe bağlı olarak elektrik üretimi gerçekleştiği, tesisin çok kısa bir süreçte tamamlandığını ifade etti.

Gerekli izinlerin alınması halinde 13 megavat kapasite ile ek bir santralin de enerji üretimine katılabileceğini dile getiren Baltacıoğlu, sahada 100 bin adet güneş panelinin, 1.000 adet invertörün yer aldığını ifade etti.

Türkiye için yüzde 100 oranında temiz ve yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Baltacıoğlu, İslahiye bölgesinin konum olarak en iyi güneş alan bölgelerden bir tanesi olduğunu, Kasım ayında olunmasına rağmen kısa kollu ile dolaşılabildiğini, santralde aynı zamanda meteorolojik ölçüm istasyonunun da yer aldığını ve uzaktan veri izleme sisteminin de kullanıldığını dile getirdi.