Genç Girişimciye Hibe Desteği Başvurularının 2. Çağrısı Bugün Başlıyor!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 100 Günlük İcraat Programı kapsamında yer alan Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı dahilindeki hibelerin başvurularının bugün başlayacağın hatırlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, program kapsamında girişimci adaylara verilecek olan hibe tutarının 200 bin Türk Lirası olacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre genç girişimcilerin, katma değeri yüksek olan ürünler üretecek şirket kurmalarını ve ticarileşmelerini sağlayan BiGG Programı’nın 2018 2 çağrısı bugün itibariyle başlayacak.

Teknogirişim Sermayesi Desteği alabilmek için gerçekleştirilecek olan başvuruları yatırımcılar, sanayiciler ve akademisyenlerden oluşan heyet değerlendirmeye alacak. Uygulayıcı kuruluşlar tarafından ise eğitim, kuluçka, iş birliği ağlarının kullanımı, mentorluk ve iş fikirlerinin doğrulanması TÜBİTAK’ın sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması ve benzer gibi tüm faaliyetleri yapacaklar. Programa yapılacak olan başvurularda Sürdürebilir Tarım ve Beslenme, Enerji ve Temiz Teknolojiler, Sanayide Dijital Dönüşüm, Akıllı Ulaşım, Sağlık ve İyi Yaşam ile birlikte İletişim ve Sayısal Dönüşüm alanlarında başvurular gerçekleşecek.

“İlk Çağrıdan 146 Girişimci Yararlandı”

Genç girişimciler için hazırlanan destek programı hakkında açıklamalarda bulunan Varank, bakanlığın BİGG Teknogirişim Programı kapsamında tüm genç ve yenilikçi girişimci adayların hayallerini gerçekleştirdiğini, iş fikirlerinin nitelikli istihdam oluşturacak durumlara dönüştüğünü, fikirlerde tüm pazarlara kadar yenilikçi faaliyetlere destek verildiğini, bu kapsamda da uluslararası rekabet gücü yüksek olan başlangıç firmaların ekonomiye kazandırıldığını, bunun sonucunda da nitelikli ürünlerle olan dışa bağımlılıkta düşüş meydana geleceğini, program dahilinde bugüne kadar süreçte toplamda 1.000 girişimcinin şirketlerini kurduklarını ve fikirlerini faaliyete geçirdiklerini söyledi. İş planlarından onay alan girişimcilerin 200 bin TL hibe alacaklarını söyleyen Varank, ilk çağrıya 3 bin 323 girişimcinin başvuru yaptığını ve 146 girişimcinin Tekno Girişim Sermayesi desteğinden faydalandığını söyledi