İkinci El Araç Piyasasına Bayram Dopingi!

Döviz kurlarında yaşanan artış ve ÖTV oranlarında yapılan değişiklikler sebebiyle sıfır araç piyasasında bir talep azalması yaşanırken, vatandaşlar ikinci el araç pazarına kaydı. Kurban Bayramı öncesinde ikinci el araç pazarlarında hareketli günler yaşanıyor.

Ocak ve Haziran ayları arasında bir önceki yılın aynı dönemine oranla sıfır otomobil ve hafif ticari araç piyasasında yüzde 8,6’lık bir daralma yaşandı. 2017’nin ilk yarısında yaşanan bu daralmaya hem döviz kurlarında yaşanan yükselişler, hem de ÖTV oranlarında yapılan değişiklikler ile sıfır araç fiyatlarının yükselmesi sebep oldu.

Aynı dönem içerisinde ikinci el araç piyasasında ise yüzde 6,1 oranında bir artış yaşandığı kayıtlara geçti.

Otoshops Genel Müdürü Denizaşan, konu hakkında yaptığı açıklamalarda talep kaymasının en önemli sebebinin döviz artışı ve ÖTV yükselmesi olduğunu belirtti. Sıfır araçların yaşadığı zam ile birlikte ikinci el araçların fiyat bakımından daha alınabilir olduğunu belirten Denizaşan, yaz aylarında piyasanın durgunlaştığını lakin bayramın gelmesi ile birlikte ikinci el araç sektörüne olan talepin artması sayesinde piyasanın tekrar hareketlilik kazandığını aktardı.

Konu hakkında açıklamalar yapan bir diğer kişi ise DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan oldu. Gündoğan, 2016’nın sonu itibariyle ÖTV’de yapılan yeniden düzenleme sonrasında sıfır araç fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğini belirtirken, bu artışın kademeli olarak ikinci el araç sektörüne de yansıdığını aktardı.