İnternet Alışverişlerine Dikkat! Sözleşmeyi Okumadan Onaylamayın!

Giyimden elektronik eşyalara, gıdadan özel bakım ürünlerine, beyaz eşyadan diğer tüm ürünlere kadar internetten kolay bir şekilde sipariş verebildiğimiz bu dönemde Uzmanlar, ülkemizdeki perakende e-ticaret hacminin 2019 yılında2 katına çıkacağını, bu artış ile de 35 milyar TL düzeyine kadar geleceğini söylüyorlar. Buna ek olarak tüm vatandaşların internet siparişlerinde dikkat etmeleri gereken belli başlı şeylerin olduğunu söyleyen uzmanlar, herkesin tuzağa düşmemek için çok dikkat etmesi gerektiğini söylüyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler kapsamında önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.  Bakal, tüketicilerin kendi haklarını tam olarak bilmedikleri konusunda değerlendirmede bulundu.

E-alışverişte kullanıcı farkındalığının çok az olduğunu söyleyen Bakal, tüm vatandaşların haklarını bilmesi gerektiğini, herkesin bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini, dünyada hem iyilerin hem de kötülerin olduğunu, bugün cep telefonu sipariş ederken başka bir şey geliyorsa ve bu şikayet edilmezse, haksızlığa karşı boyun eğilirse o insanların cep telefonu göndermemeye devam edeceklerini, iyilerin galip gelmesini istiyorsak herkesin hakkını savunması gerektiğini söyledi.

Bireylerin internet üzerinden ürün sipariş verip, o ürünü 14 gün içinde iade etme haklarının bulunduğunu söyleyen Bakal, ülkemizdeki çoğu kişinin bu durumda bihaber olduğunu söyledi.

İnternetten yapılan alışverişlerde sözleşmeler okunmadan sözleşmeyi okudum yazısına onay verildiğini söyleyen Bakal, bu durum sonucunda ürün satın alınan firmaların hep haklı çıktığını, bireylerin küçük puntolarla yazılan sözleşmeleri okumayıp büyük harflerle yazılan sözleşmeyi okudum yazılarını onayladıklarını, bunun gasp olduğunu, hepimizin bilinçli tüketici olması gerektiğini söyledi.