İşsiz Esnafa SSK Gibi Maaş!

Hazırlanan torba yasa ile birlikte esnaf için de önemli bir düzenleme yapıldı. Artık işsiz kalan esnaflarda SSK’lılar gibi maaş alabilecekler! İşte alınacak o maaşa dair detaylar!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen son torba yasa ile birlikte milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir haber geldi. Bu habere göre artık esnaf için de işsizlik maaşı olacak! Buna göre, aynı SSK’lı çalışanlar gibi, Bağ-Kur’lu olan esnaf da işsizlik maaşı alabilecekler. Alınacak olan bu maaş bin 422 Türk Lirası’na tekabül edecek iken, maaş süresi ise 10 ay olarak belirlenecek.

Esnaf Ahilik Sandığı ile birlikte artık Bağ-Kur kapsamında olanlar yüzde 2 oranında bir prim ödemeye başlayacaklar. Ödenecek olan bu prim miktarı ise 2017 yılı için 35.55 Türk Lirası tutarında olacak. Sandığa 3 yıllık süre zarfı boyunca, son 120 günü kesintisiz olmak üzre; en az 600 gün pim ödeyen esnafa ise sandıktan özel ödenek verilebilecek. 600 gün prim ödeyen her esnaf, 6 ay ödenek alabilecek!

İşsizlik Maaşının Şartları

Esnafın işsizlik maaşı alabilmesi için gerkli olan şartlardan en önemlisi, son 3 yıl içerisinde en az 900 günlük prim ödeyen esnafın 8 ay maaş alabilmesi olacak. Eğer 3 yıl içerisinde 1080 günlük prim ödediyse, ödeneği 10 ay boyunca alabilecek. Sandıktan ödenek almak isteyen esnaflar, sandığa prim ödeyen esnafın iflas istemi ile birlikte mahkemeye başvurmuş olması ya da iflasa tabi olmamak ile birlikte iş yerini kapatmak sureti ile birlikte sigortalılık sürecini sonlandırmış olması gerekiyor.