İstihdam Rekoru Kırıldı! Teşvikler 2018’de de Devam Edecek!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısından önce Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya, açıklamalarda bulundu. Geçen yılın çalışma hayatı incelendiği zaman istihdam seferberliğinin verilerinin tarihi rekora imza attığını söyleyen Uzunkaya, bu konuda 2017 yılının başarılı olduğunu söyledi.

Elde Edilen Başarı Tesadüf Değil

70 yılın üzerinde çalışma hayatı kapsamında İŞKUR’un ilk kez kurum kanalı ile işe yerleştirme sayısının 1 milyon üzerine çıktığını söyleyen Uzunkaya, 1 milyon 57 bin 249 kişilik istihdam rakamlarına ulaşıldığını, bu rakamın milletimizin istediği zaman aynı hedefe odaklandığında neler yapabileceğini göstergesi olduğunu, elde edilen başarının tesadüf bir başarı olmadığını söyledi.

İş gücü piyasasının İŞKUR’dan beklediği nitelikli elemanı yetiştirme konusunda tüm süreçte 1 senelik zaman diliminde 508.000 vatandaşlara kurs verdiklerini söyleyen Uzun kaya, iş başı eğitim programları ile istifade ettirdiklerini, ülkemiz için bunun rekor bir rakam olduğunu, 2000’li yılların başlarında bu rakamın 10.000 olduğunu söyledi.

2018’de Teşvikleri Devam Edecek!

Aynı başarıların 2018 yılında da elde edileceğine inandıklarını söyleyen Uzunkaya, teşviklerin de benzer şekilde devam edeceğini, 2017 yılında her istihdam teşviki için işverenlere 773 TL ödeme yapıldığını, bu rakamın 2018 yılında en az 831 TL olduğunu, bunun yanı sıra bu rakamın 2.000 TL’ye çıktığı zamanlarında olacağını, 3 ay ile sınırlı olan meslek kurslarının 6 aya kadar çıkacağını söyledi.

2018 yılında ilk kez esnaflara yönelik olarak 1 ile 3 arasında eleman çalıştıran iş yerlerinin imalat sanayinde alacakları elemanlar ile ilgili bir ay senden bir ay bizden teşvikinin uygulanacağını söyleyen Uzunkaya, bunun yanı sırada eğitim programlarına katılım gösteren kadınların çocuklarının bakımları için ise aylık 400 TL eğitim teşviki verileceğini söyledi.