Kapalıçarşı’da Çeyrek Altın Günü 242 TL’den Kapattı

Geride kalan 4.5 aylık sürecin en yüksek seviyesine dün ulaşan altın, bugünü de 147 Türk Lirası’ndan işlem görmeye devam ederek geçirdi.

Altının ons fiyatında artış ile birlikte 24 Nisan 2017 tarihinden bu yana en yüksek değer olan 148,6 Türk Lirası görüldü. Devamında yaşanan düşüş ile birlikte altın ons fiyatı 147 Türk Lirası’ndan işlem görürken, gram altın güne yatay bir başlangıç yaptı. Yatay bir başlangıç sonrasında günü 147,2 Türk Lirası seviyesinden geçiren gram altın, Kapalıçarşı’da çeyrek altın fiyatlarının 242 Türk Lirası’ndan, Cumhuriyet Altının ise 989 Türk Lirası’ndan satılmasına ortam hazırladı.

Dün gün boyunca 1.330 ile 1.340 dolar bandında dalgalanan altın ons fiyatı, gün içerisinde 1.335 dolar seviyesinden alıcı buldu. Günün odak noktası ise Avrupa Merkez Bankası tarafından açıkalancak olan faiz kararı idi. Fiziki altına olan talebin azalmasının, altının ons fiyatlarının dar bir bant içerisine sıkışmasına ortam yaratırken, Avro’nun Dolar karşısındaki yükselişinin Avrupa Merkez Bankası üyesi ülkeleri de rahatsız ettiği gözlerden kaçmadı. 

Varlık alım programının geleceği ile alakalı olarak Draghi’nin vereceği karar sonrasında yapacağı açıklamalar ile birlikte piyasalarda bir güven ortamının oluşması halinde Avro/Dolar paritesinin de emtia fiyatlarının düşüş olması kaçınılmaz olacak.

Avrupa Merekz Bankası tarafından açıklanacak faiz kararında ise faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi ön görülüyor.