Katma Değerli Servisler İstem Dışı Gerçekleşen Aboneliklerin Ücretleri Geri Verilecek!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, basına katma değerli servis aboneliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Ahmet Arslan, son dönemlerde internette yanlışlıkla herhangi bir sayfanın tıklanması sonucunda ya da sayfanın kapatılması sonucunda vatandaşların istemedikleri, farkında olmadıkları abonelikleri oluşturduklarını, oluşan abonelikle faturalın yüksek geldiği, vatandaşların bu konuda bir çok şikayette bulunduklarını ve bu çerçevede bir takım düzenlemelerin yapıldığını söyledi. Arslan, belirlenmiş olan kurallara uygun olmayan aboneliklerin ücretlerinin iadelerinin hüküm altına alındığını söyledi.

Bugünden sonra geçerli olacak düzenleme ile birlikte elektronik haberleşme hizmetlerine yanlışlıkla abone olunması ya da tekil içerik alınması kapsamındaki tüm süreçlerde şeffaflığın sağlanacağını söyleyen Arslan, abone hizmet şartlarının ve fiyatlarının en açık haliyle bilgilendirmesinin yapılacağını, satın alma iradesinin ispatlanabilir şekilde temin edilmesine olanak verildiğini söyledi. Özellikle internette yanlış sayfalara girilmesi, sayfaların kapatılması, reklamlara tıklanması, satın alımlara yine yanlışlıkla tıklanması sonucunda istem dışı abonelik oluşması durumunda gelen şikayetler üzerine çözüm arayışına girdiklerini belirten Arslan, yeni düzenleme ile beraber her şeyin düzeleceğini söyledi.

Hizmetin alınmasından önce fiyat ve hizmet şartları hakkında tüketicilere gerekli bilgilendirmelerin yapılacağını, tüketicilerin onay vermesinin ispatlanabilir halde olması durumunda bütün sorumluluğun işletmede olacağını söyleyen Arslan, kurallara uygun olmayan aboneliklerin ücret iadelerinin yapılmasının hüküm altına alındığını bildirdi.

Yapılan düzenlemeler ile getiren en önemli şeylerden birinin de tüketicilerin talepte bulunmaları durumunda hat mobil ödemeye taşınabilecek ya da katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri tamamen sonlandırılabilinecek. Bu işlemlerin yapılabilmesi için tüketicilerin çağrı merkezini aramaları ya da işletmeciye yazılı bir şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir.