Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Yönetmelik Değişikliği!

Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yönetmelik değişikliğine gidildi.

5 Milyon Türk Lirası İdari Para Cezası!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  Limanlar Yönetmeliğinde değişiklikler yaptı. Yapılan değişikliklere göre Türk karasularını kirleten her deniz aracı ve gemilere 5 milyon Türk Lirasına kadar varan idari para cezası uygulaması yapılacak.

Bakanlığın yapmış olduğu yönetmelik ile ilgili değişiklikler yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Yapılan değişikliklere, kırılma, çarpışma gibi durumlara ek olarak patlama, yangın ve benzeri gibi kirlenmeye sebep olan her türlü deniz aracına liman başkanı tarafınca idari para cezası uygulaması yapılacak.

Liman başkanı, terk edilmiş deniz aracı, sahipsiz gemi, atıl halde bulunan yahut hacizli olan gemiler hakkında gerekli incelemeler yaparak, söz konusu araçların can ve mal güvenliğini, çevre güvenliğini gibi riskli olup olmayacağı kapsamında tutanak tutup, tespit yapabilecek. Risk derecesine göre yapılan tüm masraf giderlerinin gemi yahut deniz aracı sahiplerine ait olacak. Ayrıca araçların bir yerden başka bir yere nakil durumu için de gerekli duyulan her türlü önlemler alınacak. Liman başkanı bu kapsamda, 7 günlük zaman zarfı içinde araçların satış işlemleri için ilgili  olan icra hakimliğine başvuru yapacak.

Kesin haciz kararı olan ya da üzerinde ihtiyatı olan geminin personeli yoksa 1 seneden,eğer personeli varsa 2 seneden daha uzun süre liman sahası içinde bekleyen araçlar direkt olarak risk taşıyor olarak kabul sayılacak.