Türkiye Havalimanı Sayısını Artırıyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ülke genelinde inşaatı devam etmekte olan havalimanlarının tamamlanması ile birlikte her 100 kilometrede bir havalimanı kapasitesine ulaşılacağını dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye genelinde inşaatı devam eden havalimanı projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Devlet bütçesi dışında, alternatif finans modelinin benimsenerek kamu ve özel sektörün iş birliği kurduğu, kurulan iş birliği çerçevesinde de hayata geçirilmesi yönüne adımların atıldığı projeler kapsamında, sivil havacılık alanında önemli başarılara imza atıldığı, özel sektörün de kapsam dahiline alınmasıyla ekonomik büyümenin tetiklendiğini ifade etti.

Aktif Havalimanı Sayısı 55’e Yükseldi!

Aktif olarak hizmet vermekte olan havalimanlarının toplam 55 adete ulaştığını belirten Bakan Arslan, Rize-Artvin, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane, Karaman, İzmir Çeşme-Alaçatı, Batı Antalya, Tokat ve Çukurova’da yer alan havalimanı projeleri için de önemli adımların atıldığını, birçok aşamanın geride bırakıldığını belirtti.

Devam eden havalimanı inşaatları hakkında da bilgi paylaşımında bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; Rize-Artvin havalimanı ve Çukurova Havalimanı için altyapı çalışmalarının devam etmekte olduğunu, Yozgat Havalimanı projesi için ihalenin 2018 içerisinde gerçekleştirildiğini ve sürecin devam etmekte olduğunu belirtti. Bayburt-Gümüşhane Havalimanı projesi için yer tesliminin gerçekleşmiş olduğunu belirten Bakan Arslan, Tokat Havalimanı için tekliflerin alınması konusunda az bir tarih kaldığını, Karaman Havalimanı için ihalenin bu yıl içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

Aynı zamanda İzmir Çeşme-Alaçatı Havalimanı projesinin yap işlet devret modeliyle hayata geçirileceğini ve bu model için ihalenin 20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşeceğin, belirten Bakan Arslan, Batı Antalya Havalimanı için de fizibilite çalışmaları aşamasında olunduğunu kaydetti.