İstanbul’dan Avrupa’ya Hızlı Tren! İhale Bu Yıl!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, müjdeyi verdi. Türkiye’den Avrupa’ya uzanacak olan hızlı tren projesi için için ihale 2018 yılına girmeden gerçekleşecek ve Türkiye artık Avrupa’ya hızlı trenle seyahat edecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kahramanmaraş’a inşa edilen Lojistik Merkezi’nin açılış törenine katılım sağladı ve tören esnasında bir konuşma yaptı. Bakan Arslan’ın konuşmasındaki en dikkat çekici detay ise İstanbul’dan Avrupa’ya uzanacak olan yeni hızlı tren projesi oldu.

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi için ihalenin 2017 yılı bitmeden gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Arslan, bu ihalenin 2018 yılına bırakılmadan halledileceğini ve çalışmalara bir an önce başlanılacağını ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dev ulaşım projelerine imza atmaya devam ettiklerini, yeni projeler için de çalışmaların tüm hızı ile devam ettiğini, bu ihale ile birlikte hızlı tren projelerine yeni bir tanesinin daha ekleneceğini, İstanbul çıkışlı ve Avrupa’ya uzanacak olan bu hızlı tren projesi için artık sona yaklaşıldığını, ihalenin 2018 yılı olmadan, 2017 yılının sonunda gerçekleştirileceğini kaydetti.

Konuşmasında yıllık bazda 138 kilometrelik bir demiryolu üretimi gerçekleştirildiğini ifade eden Arslan, Avrupa genelinde hızlı tren açısından Türkiye’nin 6. sırada yer olduğuna parmak basarken, demiryolu hatlarının Türkiye’nin ilerlemesi ve gelişmesi aşamalarında önemli katkılar sağladığını, daha geniş bir alanda demiryolu ulaşımının mümkün olması için çalışma yaptıklarını, çalışmaları süren hatların yaklaşık 5.000 kilometreye tekabül ettiğini belirtirken, bu çalışmaların sinyal sisteminden, yenileme çalışmalarına kadar uzandığını, sinyalli hat için hedef uzunluğun 5.462 kilometre olduğunu, şuandaki uzunluğun ise 2.505 kilometreye ulaştığının bilgisini paylaştı.