Kiralık Daire Fiyatlarında Hızlı Düşüş Başladı

İstanbul’da geçen senelere göre kiralık konut sayısı hızlıca artmaya başladı. Satılık olan evlerin birçoğu kiralığa döndü. Gittikçe artan kiralık konut sayısı, kira fiyatlarında değişimlere yol açtı. Kira fiyatlarında şu anda görülen yüzde 10 bir değişim var.

İstanbul Emlakçılar Odasının yaptığı açıklamada, geçen sene İstanbul’daki konut fiyatlarının yüksek olmasına rağmen kiralık dairelerin çok fazla olmadığını belirtti. Fakat şu anda daire fiyatlarında bir düşüş yaşanırken konut sayısının da arttığını açıkladı. Bunun sebebinin inşaat sayısının artması ve yapılan binalardaki dairelerin satılamamasından kaynaklandığını belirtti. Yatırım amaçlı konut alan kişiler hatta müteahhitler bile satılamayan daireleri kiralık olarak vermeye başladı. İstanbul’daki çoğu satılık konut ücretlerini kişinin alım gücüyle karşılaştırdığınızda karşılamıyor. Faiz ücretlerinin yükselmesiyle de vatandaşlar daire satın almaktan ümidini kesiyor. Emlak piyasası daire satın alımını arttırmak için bazı adımlar atmaya karar vermiştir. Çeşitli kampanyalar ve indirimler yaparak düşük faizle satın alım gücünü arttırmaya çalışıyor. Böylelikle kiralık talep oranı düşecektir.

Önümüzdeki iki yıl içerisinde kentsel dönüşüm proje sayısının artarak devam etmesi kiralık daire fiyatlarının daha da düşmesine ve kiralık sayısının çok fazla artmasına neden olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda merkez kabul edilen Beşiktaş’ta kiralık daire bulamazken şu an her sokakta 3-4 tane daire var. Şişli ve Mecidiyeköy de aynı durumda. İstanbul’da artık yaşayanlar daha kaliteli yaşam için merkeze uzak yerleri, daha geniş daireli ve yeni yapılmış binaları tercih etmektedir. Bakıldığında şu an ev kiralamak veya satın almak için doğru bir zaman.