Millet Bahçesi’ne Komşu Olacak Mahallelerde Ev Fiyatları Yüzde 30 Yükseldi

Atatürk Havalimanı’nın 29 Ekim tarihinde kullanıma kapatılması sonrasında yerine inşa edilecek olan Millet Bahçesi, bölgedeki konut fiyatlarını şimdiden yüzde 30 düzeyinde artırdı.

Atatürk Havalimanı’nın arazisi, İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak olan 29 Elim 2018 tarihindeki taşınma sonrasında Millet Bahçesi olarak değerlendirilecek. 23 Mayıs’ta Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrasında ortaya çıkan Millet Bahçesi Projesi ile bölgedeki konut ve arazi fiyatları da değerlenmeye başladı. Aradan geçen süreçte, bölgedeki 8 mahallede yer alan konut fiyatlarında yüzde 30,4 düzeyinde bir yükselme ortaya çıktı.

TapuSor’un sahip olduğu verilerden yapılan araştırmaya göre bölge ile sınırı bulunan Şenlikköy mahallesinde yüzde 30,4 düzeyinde artış olurkjen, Basınköy’de fiyatlar yüzde 27,5 oranında, Yeşilköy’de yüzde 23,8 oranında, Ataköy’de yüzde 11,7 oranında yükselme ortaya çıktı. Beşyol bölgesinde fiyatlar yüzde 7 artarken, Ataköy’ün bazı mahallelerinde yüzde 3,6, Yeşilyurt Mahallesinde yüzde 2,1 olarak fiyat artışı gözlemlendi.

2018 yılının ikinci çeyrek döneminde faiz oranlarının da düşmesi sebebiyle konut fiyatları uzun bir süredir sürdürdüğü yatay seyri, yükselme olarak değiştirerek yüzde 4,8 oranında artırdı. Bu yükselişten daha fazla yükselişin yaşandığı alan ise Atatürk Havalimanı’na komşu olan mahallelerde gerçekleşti.

İstanbul genelinde fiyat artışlarına bakarken, en çok fiyat artışını son üç ayda yaşayan Bakırköy, yüzde 20 ile lider sırada yer aldı. Bakırköy’de mayıs ayı ile bir önceki yıl kıyaslandığında konut satış rakamları yüzde 54 oranında artarken, Haziran ayında ise yüzde 45 düzeyinde ciddi bir artış hayata geçmiş oldu.