Konut Kredisi Kullanımında Artış!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, banka ve finansal kuruluşlardan konut kredileri ile ilgili bilgiler toplayıp çalışmalar hazırladı. Toplanan veriler sonucunda hazırlanan çalışmalar ile konut finansmanlarının tutarları ve bu finansmanları kullanan birey sayının gün geçtikçe arttığını  ve bu istikrarın hiç bozulmadığı açıklandı.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, yapılan çalışmalar ile ilgili bir takım değerlendirmelerde bulundu. Konut finansmanlarında bireysel finansmanlara göre çok daha hızlı bir şekilde artış meydana geldiğini söyleyen Hüseyin Aydın, geçen yıl bu kredilerin milli gelire göre oranının 2 puan değerinde artış meydana gelerek yüzde 7 düzeyine yükseldiğini söyledi.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, 2016 yılı Aralık ayı sonu itibariyle konut finansmanı kullanan birey sayısının 2 milyonu geçtiğini söyledi. En fazla talep gören kredi miktarlarının ise 100 bin Türk Lirası ile 150 bin Türk Lirası arasında olduğunu söyleyen Hüseyin Aydın, yine en fazla talep gören vade süresinin ise 8 yıl olduğunu ifade etti. Konut finansmanlarını en çok tercih eden bireylerin ise 31 ile 41 yaş aralığında bulunduğunu söyledi. Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslama yapıldığı zaman kredi büyüme potansiyelinin Türkiye’de daha fazla olduğunu söyleyen Hüseyin Aydın bunun sonucunda gelen kredi isteklerinin daha da büyüyeceğini fakat konut piyasasında kredi olanaklarının daha iyi bir hale gelmesi için konut finansmanı alan bireylerin menkul kıymetleştirmeyi kullanarak sermaye piyasalarına yönelmeleri gerektiğini söyledi.

Konut Finansmanları Yıllık Ortalama Yüzde 23 Oranında Yükseldi!

Konut finansmanı alan birey sayısında yıllık olarak ortalama yüzde 23 oranında yükselme meydana geldi. Konut finansmanları 2011 yılı ile 2016 yılı arasında ortalama olarak yüzde 21 oranında yükselerek 168 milyar TL değerine ulaştı. Geçtiğimiz son 3 senede yıllık olarak meydana gelen yükselişler yüzde 14 düzeyinde meydana geldi.