Kredi Kartı Gecikme Faizini Oranı Ne Kadardır?

Günümüzde artık hemen hemen herkesin kullandığı kredi kartları tam bir kurtarıcı rol üstlenirken, ödemelerin gecikmesinde ya da yapılamamasında felaketleri ardından getirebilmektedir. Bankalar kredi kartları için faizler uygularlar. Ödemelerin gecikmesi durumunda ise gecikme faizi uygulanır. Faiz oranları Merkez Bankası tarafından sabit belirlenir. Ancak bankalar buna KDDF ile BSMV’yi de dahil ederek uygularlar.

Kredi Kartı Gecikme Faizini Oranı Ne Kadardır?

Nakit avans ücreti bankanın belirlediği bir ücret olup bankadan bankaya değişiklik gösterir. Nakit avans faizi ise Merkez Bankası’nın belirlediği bir oran olup tüm bankalarda sabittir ve şuanda tüm bankalarda bu oran %2,25’tir. Ödemenin gecikmesi durumunda ise yine tüm bankalarda sabit olan %2,75’lik bir gecikme faizi oranı bulunmaktadır. Söz konusu oranlar yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde ise aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,80 olurken, aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,30’dur. Söz konusu oranlar 2019 içinde aynı olacaktır.

Bu faiz oranlarına KKDF ve BSMV vergileri dahil değildir. Bankalar kredi sistemi şeklinde taksitli nakit avans hizmeti de sunmaktadırlar.

Nakit avans çekme işlemi en kolay ATM’lerden yapılabilir. Ancak kişinin bulunduğu yerde atm yoksa ya da kredi kartı yanında bulunmuyorsa bankaların çağrı merkezlerinden, internet bankacılığı ekranlarından ya da şube gişelerinden nakit avans çekmek mümkündür.

Ancak atm dışındaki işlemlerde kredi kartının arka yüzünde bulunan 3 haneli güvenlik numarasının ezbere biliniyor olması gerekmektedir. Çünkü bu güvenlik numaraları sadece kartların arkalarında yer almakta olup banka personelleri ekranlarından bu numaraları görememektedirler.