Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? İşte Kredi Puanı Yükseltme Yöntemleri!

Eğer bankalar ile yaşadığınız ilişkilerinizde aksaklıklar olmuşsa ve kredi puanınız kredi çekmek için yeterli gelmiyorsa size bahsedeceğimiz yöntemlerle birlikte kredi puanınızı yükseltebilirsiniz. İşte KKB puanı yükseltme yöntemleri!

Ödemelerinizi Düzenleyin

İlk aşama olarak bankalara artık daha düzenli ödeme yaptığınızı göstermeniz gerekir. Elektrik faturası, su faturası, doğalgaz faturası, ev ve cep telefonu faturası gibi ödemeleriniz için kredi kartınızdan ya da vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verin. Eğer otomatik ödeme talimatınızı kredi kartınızdan verirseniz, her ay mutlaka kredi kartınızın ödemesini yapın. En azından kartınızda asgari ücret borcunu yatırarak yeni aya geçin.

Borçlarınızı Kapatmaya Odaklanın

KKB skoru belirlenirken, gelir tutarınız ve sahip olduğunuz borç miktarı doğru orantılıdır. Bu yüzden bankalarla olan ilişkilerinizi düzenli tutmak adına borçlarınızı biran önce kapatmaya özen gösterin. Eğer borçlarınızın taksitlerini ödemeyecek güçteyseniz bu durumu bankanıza bildirerek gelir durumunuza göre düzenlenmiş bir ödeme planı oluşturmak için destek isteyin. Bu konuda birçok banka çok uygun faizler eşliğinde borcunuzu tekrar yapılandırmanıza olanak sağlamaktadır.

Düşük Miktarlı Kredi Çekin ve Düzenli Ödeyin

Eğer KKB kredi skorunuzu yükseltmek istiyorsanız oldukça düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi çekerek, kredi ödemenizi çok düzenli bir şekilde yapın. Her kredi ödeme tarihinizde ödemeniz gereken tutar konusunda hassas davranarak kredi ödemelerinizi ilerletin. Bu, bankaların artık çok düzenli ödeme sistemine sahip olduğunuza ikna edici en mantıklı yöntemdir.