Kredi Notu Maksimum Kaç?

Kredi puanı kişilerin bankalardan kredi almak için ihtiyaç duydukları, ödemelerini düzenli yapıp yapmadıklarının çetelesinin tutulduğu, yapılan incelemenin sonunda da kişiye bir puan değerinin belirlendiği sisteme verilen isimdir. Kredi puanı bütün bankaların ortak teşebbüsleri sonucu bir araya gelerek oluşturmuş oldukları sistemin bir ürünüdür. KKB adı verilen sistemle bankaya başvuru yaptığınızda banka, kolaylıkla geçmiş ödemelerinizi yapıp yapmadığının bilgisine ulaşabilmektedir.

Maksimum Kredi Notu Değeri

Kredi hepimiz ihtiyaç duyduğu, gerekli ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla bankalardan aldığımız canlı paraya verilen isimdir. Doğru şekilde kullanıldıklarında, borçları kapayabilir istediğiniz evi ve arabayı almada ise yardımcı niteliği görebilirler. Ancak bazen kişiler almış oldukları krediyi ödemekte zorlanabilmektedirler. Bu hem krediyi veren bankayı zora sokmakta, hem de kişi kredi borcunu ödeyemediğinden ötürü yasal yaptırımlara maruz kalmasına neden olmaktadır. Bankalar da müşterisini ve kendisini bu duruma sokmamak içi kredi puanını şart koşmaktadır.

Kredi puanınız kredi kartı kullanmaya başladığınız ya da kredili mevduat hesabı açtığınız andan itibaren işlemeye başlar. Ödemeleriniz düzenli olarak takip edilir. Ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız puanınız düşer, tekrar düzenli şekilde ödeme yaptığınızda ise kredi puanınız yükselir. Puanınızın düşük olması sicilinizin bozulmasına da yol açar. Bu sebeple bankaların kara listesine girebilir ve kredi almak için çok uzun yıllar bekleyebilirsiniz.

Kredi Notu En Fazla Kaçtır?

Kredi puanları 0- 1900 puan arasında değerlendirilir. Yani kara listeye girmiş olma halinizde puanınız 0 puana yakın olacakken, ödemelerini zamanından önce yapmış kişiler için de kredi puanları 1900’ a yakın olmaktadır. Bankaların birçoğunun 1700 puanın üstündeki kişilere kredi verdiği düşünülürse kredi puanının bankalar için neden önemli olduğu anlaşılabilir. Kredi puanınız düşükse ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışarak puanınızı yükseltebilirsiniz. Böylece bankadan kredi alma ihtimaliniz artacaktır.