Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’dan Önemli Açıklama!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkanlık görevini yürüten Murat Çetinkaya, fiyat istikrarı konusunda atılacak adımlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalara dair tüm detaylar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak amacı ile ilgili tüm araçların kullanımına devam edeceğini aktardı. Çetinkaya, Londra’da düzenlenen J.P. Morgan Turkey Macro and Credit Conference’da yaptığı “Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası” başlıklı konuşmasında, Merkez Bankası’nın politikaları ve önümüzdeki süreç içerisindeki işleyişi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. İşte Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalara dair tüm detaylar;

Son yıllarda Türk ekonomisine etki eden beklenmedik şoklara rağmen, Türk ekonomisinin sahip olduğu dayanıklılığın korunduğuna dikkat çeken Çetinkaya, öncü göstergelerde iktisadi alanda gerçekleştirlen faaliyetlerin geçtiğimiz yıl içerisinde üçüncü çeyrek daralma gözükse de, Türk ekonomisinin toparlanma aşamasına geçtiğine dikkat çekti. Kısa vadede yaşanan enflasyon yükselmesinin biraz daha devam edeceğini aktaran Çetinkaya, yükselmenin bir süre sonra aşamalı olarak düşüşe geçeceğini aktarırken yıl sonundaki enflasyon oranının yüzde 8 civarında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. 

J.P. Morgan Turkey Macro and Credit Conference’de konuşan Çetinkaya, yakın dönemde dövizde ortaya çıkan düşüş ve çıkışları kontrol altına alabilmek için potansiyelli bir parasal sıkıştırma yapıldığını belirtirken, 2017 yılı içerisinde herhangi bir ilave vergi artışının öngörülmediğini açıkladı. Merkez Bankası tarafından gösterilen mevcut para politikalarının duruşunun sabit ve istikrarlı bir sıkılaştırmaya dikkat çektiğini belirten Çetinkaya, eflasyon dinamikleri arasında iyileşme gözlemlene kadar bu politikaların uygulanmaya devam edeceğini belirtti. 

Türiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın istikrarı sağlamak ve ekonomiyi normale döndürmek adına gerekli tüm araçları kullanmaya devam edeceği, Çetinkaya’nın yaptığı konuşmada en dikkat çekici detay olarak akıllarda kaldı.