MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye’de Faizler Çok Yüksek!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 97. Genel İdare Kurulu toplantısı  için Aksaray’a gitti ve basına açıklamalarda bulundu.

Düzenlenecek olan Global Katılım Finans Zirvesi kapsamında açıklamalar yapan Kaan, ülkemizdeki faizlerin olması gerekenden yüksek olduğunu, şuanda yüzde 20’lerde olduğunu, bu faiz oranları ile yatırımcıların yatırım yapmalarının pek mümkün olmadığını, bu nedenle de bu zirveyi düzenlediklerini, zirvede  faizsiz finans sistemi hakkında konuşacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde 2018 ile 2020 yılları arasındaki Yatırım Programı Hazırlıkları kapsamında genelde açıklandığını hatırlatan Kaan, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde yüzde 5 oranında, ikinci çeyrek döneminde ise yüzde 5,2 oranında büyüme gerçekleştiğini söyledi.

Üretimde artış meydana gelmesi ile birlikte istihdam imkanında artış olacağını ve enflasyonun da azalacağını söyleyen Kaan, açıklanan OVP’de işsizlik oranının yüzde 10,5 düzeyinde görüldüğünü, Güneydoğu ve Doğu bölgelerindeki işsizliğin çok daha yoğun olduğunu, aslında işçi ihtiyacının batı bölgelerine gidildikçe arttığını, cazibe programları gerçekleşirse çift hanede olan işsizlik rakamlarının tek haneye düşeceğini beklediklerini söyledi.

Ülkemizdeki yatırımların artması, yatırım kapılarının açılması kapsamında imalatçı ile sanayicilerin daha rahat hareket edebilmeleri gerektiği, bunun için de finans kapsamında rahat borçlanma olanaklarının olması gerektiğini söyleyen Kaan, 16 ve 17 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek zirveye yaklaşık olarak 10.000 kişinin katılım göstereceğini, faizler çok yüksek olduğu için yatırım yapılmasının mümkün olmadığını, zirvenin de bu sebeple düzenlediğini, ülkemizde katılım bankacılığının yüzde 5 düzeyinde olduğunu, kendi düşüncelerinin bunun artırılması yönünde olduğunu söyledi.

Faizlerin sömürü aracı olduğunu söyleyen Kaan, iş adamlarına, iş dünyasına yüzde 20’lik para satışı ile ülkemizin kalkınmasına duvar örme işleminin aynı olduğunu, zirvenin insani finansla ilgili olacağını, bu nedenle de masaya yatırılacak konuların tarımsal finansman, girişim sermayesi, kooperatif bankacılığı olacağını söyledi.