O Mesajlar için 13,7 Milyon TL Ceza Kesildi!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçen yılın Faaliyet Raporu incelendiği zaman, pazarlama ve tanıtım kapsamında gönderilen mesajlar, yapılan aramalar ve e-maillere yönelik olan şikayetlerin arttığı tespit edildi.

Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) aracılığı ile 2016 yılında gerçekleştirilen şikayet sayısı toplamda 239 bin 901 olarak açıklanmıştı. Bu rakam 2017 yılında yüzde 53 oranında yükseldi ve 368 bin 915’e çıktı. Geçen sene gerçekleştirilen şikayetlerin toplamının yüzde 91’lik kısmı sms aracılığı ile, yüzde 7’lik kısmı sesli arama ile, geriye kalan yüzde 2’lik kısmı ise e-posta aracılığı ile gerçekleşti. Yapılan şikayetler kapsamında da Ticaret İl Müdürlükleri tarafından toplamda 13 milyon 694 bin 762 Türk Lirası değerinde idari para cezası uygulandı. Bakanlık tarafından bir önceki sene uygulanan cezanın miktarı 8 milyon 357 bin 986 Türk Lirasıydı. Bunun sonucunda da geçen sene uygulanan idari para cezasında bir önceki seneye kıyasla yüzde 63 oranında artış meydana geldi.

TİSS, vatandaşlar bakanlığın internet sitesi üzerinden başvuru yapmalarına imkan veriyor. Bu sistem sayesinde de kişiler tüm şikayetlerini elektronik ortamda çok daha rahat ve çok daha hızlı bir şekilde yapabiliyor. Bunun sonucunda da hem bakanlığın hem de kişilerin şikayetleri takip etmeleri ve sonucunda istatistik bilgilerin oluşturulması daha kolay oluyor.

Bunların yanı sıra e-ticaret yapan sitelerin kayıt altına alınması hedefi ile oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi yani ETBİS, 4 Aralık 2017 yılında faaliyet girmişti. 9 Ocak itibariyle de sisteme kayıt yaptıran kişi sayısı 14 bin 202, site sayısı ise 14 bin 769 olarak açıklandı. Yurt Dışı üzerinden satış yapılan işletme sayısı ise 366 olarak açıklandı.