Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkış Yüzde 50’yi Geçti!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 yılının başı itibariyle başlatılan otomatik katılım sistemi ile Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’e katılımda 5 milyon 600 bin çalışan ve memurun katılım sağladığını aktardı.

2017 yılının başında başlatılan otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sistemi vasıtasıyla 5 milyon 600 bin çalışan ve memurun BES’e aktarıldığını aktaran Mehmet Şimşek, cayma süreci olan 3 aylık süreç içerisinde çıkış yapanların yüzde 50’yi geçtiğini ve bu oranda bir çıkışın beklenmedik bir durum olduğunu belirtti.

Çıkış Oranı Çok Yüksek!

Bir televizyon programına canlı bağlantı yaparak açıklamalarda bulunan Şimşek, BES’e otomatik katılım ile birlikte 2017 yılı boyunca 5 milyon 600 bin kişinin sisteme aktarıldığını belirtti. Sistemden çıkış oranının yüzde 52’ye ulaştığını belirten Şimşek, sistemde ayrılma oranlarının çok yüksek olduğunu ve bunun öngörüldüğünden daha kötü olduğunu aktardı.

Katar’la İlgili Açıklamalar Yaptı

Şimşek, katıldığı canlı televizyon yayında, Katar ile çok güçlü bir diyalog bağlantısının bulunduğunu belirtti. Konuşmasında uygulanan ambargo esasının ticari bir faaliyet olmadığını belirten Şimşek, Ortadoğu’da barış yanlısı bir yaklaşım sergilediklerini ve Katar’ın sağduyulu bir yaklaşım sergileyerek sorunun büyümeden çözülmesini umduklarını belirtti.