Otomatik Ödeme Nedir, Nasıl Yapılır?

Hayatımızda sürekli karşılaştığımız finansal işlemler arasından neredeyse en önemli olanı ödeme işlemleridir. Çünkü birden çok ödenmesi gereken tutar olabilmektedir. Örneğin bir evde yaşayan kişinin her ay kira ya da ev kredisi, apartman aidatı, telefon, internet, elektrik, doğalgaz, su faturaları vardır.

Otomatik Ödeme Nedir?

Tüm bu ödemelerin tutarlarının farklı olmasının yanı sıra son ödeme tarihleri de birbirlerinden farklıdır. Kişinin bu tarihleri ve tutarları aklında tutarak günü gününe ödemesi zordur. Gerekli ödemelerin günlerinde yapılmaması sonunda kullanılan hizmetin kesilmesi söz konusu olduğundan insanlar bu kesintileri yaşamak istemezler. Bu sebeple bankalarına istedikleri faturalar ile ilgili otomatik ödeme talimatı verebilirler.

Ödeme talimatı kişinin otomatik ödemeye verdiği faturaların vadesiz hesabından son ödeme tarihi geldiğinde hesaptan otomatik olarak düşülmesi işlemidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise otomatik ödemelerin yapılacağı hesapta faturaların tutarlarına yetecek kadar toplam tutar bırakılmasıdır. Faturaların ödeneceği hesapta fatura tutarları için yeterli miktarda para yoksa fatura ödenemeyecektir ve fatura sahibi bunu özellikle araştırmadığı taktirde fark edemeyecektir. Böyle bir durumun gerçekleşmesinde faturaların ödenmemesi sebebiyle fatura sahibinin kullanmakta olduğu hizmetlerde kesinti yaşanacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için ödemenin yapılacağı hesapta gerekli tutarda para bırakılması tavsiye edilir.

Otomatik ödeme talimatı vermek isteyen bir kullanıcı ödemeye vermek istediği ödemesi gelen son faturasıyla birlikte hesabının olduğu banka şubesine giderek ya da ATM’lerden ve internet şubelerinden fatura ve hesap bilgileri girilerek yapılabilir.