Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

Kredi kartı kullananların sayısı her geçen gün artmakta ve bununla birlikte gelen “Kredi kartı kullanmanın avantajları nelerdir?” sorusu her insanın aklında soru işaretleri bırakmaktadır. Bu soruya yanıt verecek olursak, kredi kartı kullanımının avantajları çok fazladır ve hatta kredi kartı kullanımı kişiye sağladığı avantaj kadar ülke ekonomisinin gelişmesinde de büyük fayda sağlar.

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

Kredi kartı kullanımının avantajlarından bahsedecek olursak, kredi kartları zamandan ve zahmetten tasarruf etmeyi sağlar. Kişi ATM aramak zorunda kalmaz ya da cebinde mutlaka nakit para taşımak zorunda kalmaz. Bunlar kredi kartının kişiye sağladığı kolaylıklardır. Ayrıca kredi kartlarının kayıt tutma özelliği sayesinde, kredi ekstreleri ile yapılan harcamaların takibini kolaylaştırır. Hatta bazı kartlar, yıl sonunda kişinin cari bakiyesini gönderir ki özellikle vergi zamanlarında bu kişiye oldukça yardımcı olabilir.

Kredi kartı kullanımının avantajlarından bir diğeri ise, düşük kredi maliyetleridir. Eğer kişi o anda ihtiyacı olan nakde 1 hafta sonra ulaşacaksa, rotatif kredi kullanmanıza yardım edebilir. Ayrıca eğer acil nakde ihtiyaç duyuluyorsa, karttan belli bir faiz karşılığı çekilecek nakit avans bu ihtiyacı giderecektir. Kredi kartı kullanıcılarının elinin altında her zaman hızlı bir nakit aracı olması önemli bir nimettir. Bir diğer avantaj ise, yan ödemelerdir. Kredi kartı kullanan kişiler için, uçuş millerinden otomobillerde indirime kadar her konuda uygun kampanyalar mevcuttur. Sürekli seyahat halinde olan kişiler için, şehirler arası otobüs firmalarının ve uçak şirketlerinin sunduğu birçok kampanyadan yararlanma söz konusudur. Ayrıca birçok kredi kartı veren banka, alım yapılan miktara göre daha fazla harcamaya teşvik edici kampanyalar düzenlemekte ve hatta anlaşmalı yerlerden yapılacak alışverişler neticesinde kredi kartı sahibine harcayabilecekleri puan imkanı sunmaktadır. Eğer kredi kartı kontrollü kullanılırsa ilk etapta bir kredibilite sağlayacaktır. Diyelim ki kişi, geçmişte bir problem yaşadı ve kredibilite puanı düştü. Bu durumda faturalar ve geri ödemeler zamanında sağlanırsa bu puan tekrar yükselecektir.

Ayrıca sahip olunan kredi kartları kişilere alışveriş konusunda da garanti sağlamaktadır. Eğer alınan üründe sorun yaşanıyorsa ve değiştirmek için fatura kaybedilmişse, kredi kartı ekstresi bu konuda bir garanti sağlamaktadır.