Otomotiv Sektörü Pazarında Daralma

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından bu yılın ocak ile ağustos dönemine ait üretim, Pazar ve ihracat verileri açıklandı. Buna göre ağustos döneminde gerçekleştirilen üretim geçen senenin aynı dönemi ile kıyasladığı zaman yüzde 34 oranında düşüş gösterdi ve 41 bin 175 üretim gerçekleşti. Otomobil üretiminde ise yüzde 42 oranında düşüş olarak 29 bin 289 üretim gerçekleşti.

Yılın İlk 8 Ayındaki Otomobil Üretimi Düştü

Otomotiv sektöründeki toplam üretim yılın 8 ayında incelendiği zaman geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 oranında düşüş gerçekleşti. Bunun sonucunda da sektördeki toplam üretim 1 milyon 34 bin 97’ye geriledi. Otomobil üretiminde ise yüzde 9 oranında düşüş olarak 683 bin 69 üretim gerçekleşmiş oldu.

Sektördeki pazarda da üretimde olduğu gibi gerileme oldu. Söz konusu gerileme yüzde 53 oranına tekabül edip, 35 bin 174 daraldı. Otomobil pazarındaki daralma ise yüzde 51 oranında olup, 26 bin 976’ya tekabül etti. Yılın ilk 7 ayındaki Pazar değerlendirmesi yapıldığında ise geçen seneye kıyasla yüzde 20 oranında daralma oldu ve 455 bin 943 seviyesinde gerçekleşti.

OSD’nin yayınladığı verilere göre ticari araç grubunda 2018 ocak ve ağustos dönemleri arasında üretimde yüzde 3 oranında artış meydana geldi. Hafif ticari araç grubundaki üretim yüzde 2, ağır ticari araç grubundaki üretim ise yüzde 3 oranında yükseldi. Geçen senenin aynı dönemine göre hafif ticari araç pazarı yüzde 28 oranında gerilerken, benzer şekilde ağır ticari araç pazarı yüzde 9 ve toplam ticari araç pazarı ise yüzde 26 oranında daraldı.