Otomotiv Sektörü Rekor Tazeledi

Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir yere sahip olan otomotiv sektörü, 2006 yılından bu yana her dönem içerisinde ihracat şampiyonu olmayı başardı. Her yıl büyüyen bir sektör olan otomotiv sektörü, Mart ayı içerisinde kırdığı ihracat rekoru ile birlikte tüm zamanların rekorunu eline almış oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada, 2006 yılından bu yana tüm ihracat birinciliklerini elinde toparlayan otomotiv sektörünün yeni bir rekora imza attığına yer verildi. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu’nun yaptığı açıklama ile birlikte 2008 yılının Mayıs ayında gerçekleşen 2.5 milyar Amerikan doları tutarında bir ihracat ile kırılan rekorun, 2017 yılının Mart ayı içerisinde daha yüksek miktarda ihracat gerçekleşerek tekrar kırıldığını belirtti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Mart ayı içerisinde binek araçlar için yapılan ihracatın yüzde 85 oranında bir artış gösterdiğini belirterek, bu artışın genel ihracat miktarına önemli bir etki yarattığını da belirti. Sabuncu, yaptığı açıklamada geride bıraktığımız 6 aylık süre zarfında otomotiv sektörünün 2 milyar Amerikan Doları olan barajı geçmeyi başardığını aktarırken, tüm sektörlerin gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 20’sine tekabül ettiklerini belirtti.

Türkiye, 2017 yılı içerisinde İtalya, Fransa, Birleşik Krallık, Almanya, Polonya ve Amerika gibi ülkelere de otomotiv ihracatı yapmayı başararak pazar alanını gittikçe genişletiyor. 2017 yılının Mart ayı içerisinde sadece binek otomotivlerde yüzde 85 oranında bir artış olarak 1 milyar 171 milyar Amerikan doları tutarında ihracat gerçekleşti.