Sanayi Üretimi 2011’den Beri En Büyük Yükselmesini Elde Etti!

2018 yılı Ocak ayına dair sanayi üretim rakamları açıklandı. Açıklanan rakamları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü değerlendirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2018 yılının Ocak ayına dair sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Bakan Özlü, değerlendirmesinde 2011 yılından bu yana geçen süreçteki en hızlı artışın ortaya çıktığını ifade ederken, kapasite kullanım oranları için de yeni yatırımların hız kazanması için destek oluşturabilecek seviyelere ulaşıldığını ifade etti.

2018 yılında hayata geçirilmesi planlanan yatırımlar sayesinde Türkiye ekonomisinin büyüme ivmesinin de yükseleceğine değinen Bakan Özlü, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin, 2017 yılının ilk Ocak ayına oranla yüzde 12 düzeyinde artığını, arındırılmamış endeksin yıllık bazdaki artışının yüzde 12,9 düzeyinde olduğunu, takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış olan sanayi üretim endeksinin de, bir önceki ay olan Aralık ayına oranla yüzde 0,8 oranında azaldığını belirtti.

Sanayi üretimi için elde edilen yüksek performansa 2017 yılının ikinci yarısında geçildiğini hatırlatan Bakan Özlü, halen daha bu performansın devam etmekte olduğunu, yeni yılın ilk ayında sanayi üretiminde beklenen oranlardan çok daha yüksek bir artışın elde edilmesinin başarıldığını kaydetti.

Sanayi üretim rakamları için hesaplama yöntemlerinin de değiştiğini hatırlatan Bakan Özlü, bu haliyle ilk kez yayınlanan oranların ölçümler için daha yardımcı olacağını, kaydedilen üretimin her geçen gün aşama kaydetmesinin de Türkiye ekonomisi için hayati bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Konuşmasında sanayicilere teşekkür eden Bakan Özlü, sanayi üretim rakamlarında elde edilen yükselme rakamlarının, 2011 yılından bu yana geçen süreçteki en hızlı yükselme olduğunu, bu rakamlarda sanayicilerin sahip olduğu azmin de yüksek olduğunu, Türk sanayi sektörünün elde ettiği bu başarının ihracat aşamasında görülen toparlanma, yatırım ve tüketim süreçleri için de bir başarı göstergesi olduğunu kaydetti.