Esnaf ve İşyerleri Artıyor!

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu sene içerisindeki ocak ile mayıs ayları dönemlerindeki iş yeri ve esnaf sayıları hakkında bilgilendirme yaptı.

2017 yılının ocak ile mayıs ayları arasında 112 bin 450 mükellefin tescil kaydı yaptırdığının bilgisini aktaran Bendevi Palandöken 2016’dan sonra artış yaşandığını bildirdi.

Geçen senenin aralık ayı sonu itibariyle esnaf sayısının 1 milyon 602 bin 182 bine ulaştığının bilgisini aktaran Bendevi Palandöken, 2017’nin Ocak ayından sonra bu rakamda artış olduğunu belirtti. Bu yıl içerisinde en fazla tescil yaptıran ilk beş mesleği açıklayan Bendevi Palandöken, en çok tercih edilenin büfe, market işletmeciliği ve bakkal olduğunu söylerken, onun takribinde lokantacılığın, yemek ve içecek sunumunun bulunduğunu söyledi. Üçüncü sırada kıraathane, kahvehane ve çay ocağı gibi işletmeciliklerin bulunduğunu belirten Palandöken, bunların takribinde ise pazar yerlerinin ve tezgahların, beşinci sırada ise şehirler arası yük taşımacılığının bulunduğunu açıkladı.

Mükellef sayılarındaki ve açılan iş yerlerinde rakamların 2017’de artış göstermesine dikkat çeken Palandöken, mayıs ayı döneminin sonu itibariyle Türkiye’de 1 milyon 693 bin 720 sanatkar ve esnaf bulunduğunu, yine aynı dönemde 1 milyon 822 bin 14 iş yerinin bulunduğunu açıkladı. İş yeri sayılarında artış yaşanması ve bunun neticesinde esnaf rakamlarında yükselme olmasının Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Palandöken, 5 yıllık süreçte gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin bu noktada çok iyi hizmet sağladığını belirtti.