TZOB’dan Tavsiye : Para Artık Denizde!

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle su ürünleri üretimi konusunda önünün açık olduğunu belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin coğrafi konumu sebebi ile bir çok su ürünü üretiminde başarı gösterebileceğini, lakin yeterli çalışma olmadığını belirtti. Açık deniz balıkçılığında uygun bir coğrafi konumda olduğumuzu belirten Bayraktar, yeterli kapasitede çalışmanın gerçekleşmediğinin altını çizdi. 2007 yılı ila 2016 yılı arasındaki açık deniz balıkçılığı sayesinde yapılan su ürünleri üretiminde büyük bir sıçrama olduğunu belirten Bayraktar, yeterli çalışmanın olması halinde sıçramanın daha da büyük olacağına dikkat çekti.

Geride bırakılan 9 yıllık zaman dilimi içerisinde toplamda 273 milyon dolar balık ihracatının yaşanan yükseliş ile birlikte 745 milyon Amerikan Doları’na yükseldiğini belirtti. Bu oranın, aslında yetersiz olduğuna dikkat çeken Bayraktar, yeterli çalışmanın yapılması ve kapasitenin artırılması ile birlikte ivmenin daha da yükseleceğine dikkat çekti.

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum sebebi ile çok büyük bir su ürünleri üretimi alanında potansiyeli olduğunun önemle altını çizen Bayraktar, orman yüz ölçümünden fazla olan su ürünleri alanlarının 26 milyon hektar alanına ulaştığını belirtti.

Denizlerde yapılacak olan su ürünleri üretiminin ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirten Bayraktar, Türkiye’nin sahip olduğu su ürünleri üretimi alanında iyileştirmeler ve geliştirmeler yaparak daha iyi bir düzeye gelmesi gerektiğini belirtti.